• 1398/09/17
  • بدون نظر

ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه


ممنوع الخروج بودن یکی از طرق تحت فشار قراردادن مردان است تا از این طریق مهریه و طلب همسر خود را پرداخت کنند. براساس قانون مرد چه مالی توانایی پرداخت مهریه‌ی زوجه را داشته باشد اما از پرداخت آن امتناع کند و چه توانایی مالی برای پرداخت مهریه‌ی همسر خود را نداشته باشد، زن می‌تواند برای دریافت مهریه خود، برای ممنوع الخروج کردن ممنوع الخروج کردن او خود اقدام قانونی کند. و یکی از راه های ممنوع الخروجی مرد ، ممنوع الخروجی مهریه است . البته قبل از این، زن می‌تواند با مراجعه به دفترخانه‌ی رسمی ازدواج برای بازداشت اموال منقول و غیرمنقول همسر خود اقدام کند. ممنوع‌الخروج کردن مرد زمانی انجام می‌شود که زن به اموال منقول و غیرمنقول همسرش دسترسی دارد. در واقع گاهی با وجودی که زن می‌داند همسرش قادر به پرداخت مهریه است، اما نمی‌تواند برای وصول مهریه‌ی خود، اموال همسر را به دادگاه معرفی کند. در چنین مواردی اقدام به ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه می‌کند. اگر زن نتواند به‌تنهایی این کار را انجام دهد، می‌تواند با کمک (Call Vakil) کال وکیل برای ممنوع الخروج کردن همسر خود اقدام کند . براساس ماده‌ی ۹ قانون گذرنامه مصوب ۲۰ دی ۱۳۱۱، مقامات قضایی می‌توانند از خروج افراد بدهکار، از کشور جلوگیری کنند. در سال 1351 در این قانون تغییراتی ایجاد شد که براساس ماده‌ی 17 همین قانون، دولت نباید برای بدهکاران گذرنامه صادر کند. مردانی که مهریه‌ی همسر خود را پرداخت نمی‌کنند نیز جزء بدهکاران محسوب می‌شوند.

ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه چه فایده‌ای دارد؟

در صورتی که مرد بابت مهریه به همسر خود بدهکار باشد و دولت نیز اجازه‌ی خروج او را از کشور صادر کند، او می‌تواند بدون این‌که مهریه‌ی همسر خود را پرداخت کند، به‌راحتی از کشور متواری می‌شود. اما با وجود این قانون، مردهایی که توانایی مالی جهت پرداخت مهریه‌ی همسر خود را دارند، تحت فشار قرار می‌گیرند. در نتیجه قبل از این‌که بخواهند به هر دلیلی از کشور خارج شوند، ابتدا بدهی خود را به همسر پرداخت می‌کنند و سپس از کشور خارج می‌شوند. با وجود این قانون حتی مردانی که قادر نیستند در حال حاضر مهریه‌ی همسر خود را تأمین کنند، . ممنوع الخروج می‌شوند تا براساس تصمیم دادگاه و یا همسر، بدهی خود را پرداخت کنند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

راه‌های رفع ممنوع الخروج کردن یک مرد

اگر مرد مهریه‌ی همسر خود را پرداخت کند، زن نمی‌تواند بر روی ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه اصرار بورزد و باید هر چه سریع‌تر جهت رفع ممنوع الخروجی اقدام کند. بعد از این‌که مرد بدهی خود را به همسرش پرداخت کرد، دادگاه و مراجع قضایی دستوری مبنی بر رفع ممنوع الخروج بودن مرد صادر می‌کند. در این صورت به سازمان گذرنامه اعلام می‌شود و مرد قادر به خروج از کشور خواهد بود.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

دریافت وثیقه از مرد برای رفع ممنوع‌الخروج بودن

زمانی که مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه‌ی زن، ممنوع‌الخروج می‌شود، به این معناست که به همسر خود بدهکار است. اما سوالی که پیش می‌آید اینست که آیا امکان رفع ممنوع الخروج بودن مرد از طریق ارائه‌ی وثیقه به اداره‌ی ثبت وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت هر چند که وثیقه‌ هیچ حقی را از بستانکار (زوجه) ضایع نمی‌کند، اما اداره‌ی ثبت در این زمینه هیچ اختیاری ندارد

شرایط شغلی مرد و مراحلممنوع الخروج کردن مرد

او براساس ماده‌ی 17 قانون گذرنامه رفع می‌شود. البته باید برای دادگاه مشخص شود که مرد به نیت شغل خود قصد خروج از کشور را دارد و هدف او فرار از پرداخت مهریه به زن نیست. در این زمینه مردانی که در سازمان‌های دولتی استخدام هستند و برای انجام مأموریت‌های مربوط به شغل خود باید از کشور خارج شوند، مشمول این قانون هستند. در مواردی به دلیل ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه برای مردان مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. برای مثال مردی که می‌بایست مبلغ زیادی را به‌عنوان مهریه به همسر خود پرداخت کند اما به دلیل ناتوانی در پرداخت، ممنوع الخروج می‌شود. این مرد که می‌بایست به دلیل شرایط شغلی خود به مدت 6 ماه بر روی آب‌های بین‌المللی انجام وظیفه کند، به دلیل ممنوع الخروج بودن ، قطعاً از شغل خود برکنار می‌شوند. همچنین مردی که در وزارت امورخارجه فعالیت می‌کند و به دلیل عدم پرداخت مهریه ممنوع‌الخروج می‌شود، مشمول رفع ممنوع الخروج بودن است. زیرا این مرد می‌بایست در طی سال چندین بار به سفر‌های خارج از کشور برود. اما ممنوع الخروج بودن او، یک مانع برای پرداختن به شغلش است. در موارد این چنینی، دادگاه میتواند حکم به رفع ممنوع‌الخروج بودن مرد را صادر می‌کند. البته مرد برای ثابت کردن شرایط شغلی خود باید به دادگاه مراجعه کند. با (Call Vakil) کال وکیل هم می‌تواند تمامی رویه‌ی اداری مربوط به شرایط شغلی خود را به دادگاه اثبات نماید.

آیا مردان معسر هم ممنوع الخروج می‌شوند؟

مرد معسر به کسی گفته می‌شود که توانایی پرداخت مهریه‌ی همسر خود را به صورت یکجا ندارد. اگر مرد معسر نباشد و توانایی مالی کافی برای پرداخت مهریه را به‌صورت یکجا داشته باشد، قطعاً زن حق ممنوع الخروج کردن او را دارد. حتی اگر مرد برای پرداخت مهریه به صورت یکجا ناتوان باشد و معسر بودن خود را از طریق (Call Vakil) کال وکیل و یا شخصاً به دادگاه اثبات نماید، باز هم ممنوع الخروج بودن او رفع نمی‌شود .

مدت زمان ممنوع الخروج بودن همسر

مدت زمان ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه تاکنون مشخص نشده است. براساس ماده‌ی 17 قانون گذرنامه، دستور ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه بدون قید زمان انجام می‌شود. زمان آن توسط مرد به پایان می‌رسد و آن زمانی است که مهریه‌ی همسر خود را پرداخت می‌کند. حتی اگر مرد تا چند سال از پرداخت مهریه سر باز زند، باز هم ممنوع‌الخروج می‌ماند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

آیا مردها قبل از ممنوع الخروج بودن از آن مطلع می‌شود؟

زمانی که یک زن برای ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه اقدام می‌کند، این حکم به آدرس مرد صادر می‌شود. با این کار مرد از ممنوع الخروج بودن خود اطلاع می‌یابد. اما در بسیاری از موارد ممکن است مرد آدرس خود را تغییر داده و محل جدید سکونت خود را به دادگاه اطلاع نداده باشد. در این صورت از ممنوع الخروج بودن خود بی‌اطلاع می‌ماند. اگر قصد خروج از کشور را داشته باشد و به فرودگاه مراجعه کند، در همان زمان به ممنوع الخروج بودن توسط زوجه پی می برد .

مراحل رفع ممنوع الخروجی

طریق (Call Vakil) کال وکیل و یا شخصاً به دفترخانه‌ی ازدواج (که قبلاً در آن ازدواج خود را ثبت کرده است) برای انجام مراحل رفع ممنوع الخروجی مراجعه کند. . سپس با ارائه‌ی آدرس محل زندگی خود به دفترخانه، منتظر ابلاغ‌های اجراییه و اخطارهای بعدی بماند. در صورتی که مرد هیچ اقدامی در این زمینه انجام ندهد از ابلاغیه‌های بعدی بی‌اطلاع می‌ماند و برای رفع ممنوع الخروح بودن خود، باید مراحل طولانی‌تری را پشت سر بگذارد و متحمل ضررهای جبران‌ناپذیر شود.

میزان مهریه برای ممنوع الخروج کردن همسر

زن بعد از این‌که برای دریافت مهریه از طریق مراجع قضایی اقدام کرد، باید منتظر دریافت مهریه از سوی شوهر باشد. در صورتی که مرد نسبت به پرداخت مهریه بی‌اعتنا باشد، زن می‌توان با شناسایی اموال همسر و ارزیابی هر یک آن‌ها، به میزان طلب خود، اموال همسر را توقیف کند. برای مثال اگر مهریه زن 120 میلیون تومان باشد، زن فقط می‌تواند یک ملک با همین قیمت را توقیف کند. اگر مهریه‌ی زن بیش از مقدار دارایی و اموال مرد باشد، برای تأمین باقی‌مانده‌ی طلب خود، می‌تواند برای ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه اقدام کند. در صورتی که زن قادر به شناسایی اموال همسر خود نباشد، تنها برای قسمتی از طلب خود می‌تواند همسرش را ممنوع الخروج کند.

پرداخت جریمه به دولت از سوی مرد

مرد باید به اندازه‌ی یک بیستم (نیم عشر) مهریه‌ای که به زوجه پرداخت می‌کند، حقوق دولتی را پرداخت کند. این مقدار پول باید به صورت یکجا پرداخت شود. قسمتی از پرداختی مرد برای مهریه‌ی زن، از سوی دولت برداشت می‌شود. در صورتی که حق الاجرای دولت پرداخت نشود، مرد هم‌چنان در حالت ممنوع‌الخروج بودن باقی می‌ماند. زیرا بدهی مرد شامل مهریه‌ی زن و حق الاجرای دولت است.

ممنوع الخروج کردن مرد از طریق اجرای ثبت

برای این‌که زن بتواند برای ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه اقدام کند، می‌تواند از طریق (Call Vakil) کال وکیل و یا خود شخصاً به اداره‌ی ثبت اسناد مراجعه کند. در این صورت باید سند رسمی مهریه را به همراه داشته باشد تا بتواند مهریه‌ی خود را طلب کند. بعد از آن باید به دفتر ازدواجی که قبلاً ازدواج را در آن ثبت کرده‌اند، مراجعه نماید. زن با داشتن شناسنامه و عقدنامه می‌تواند از طریق دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق، صدور اجرائیه را تقاضا کند. در مرحله‌ی بعد باید مجدداً به اداره‌ی اجرای ثبت اسناد مراجعه کند که در آنجا فرآیند توقیف اموال همسر انجام می‌شود. در همین زمان اگر میزان املاک و دارایی مرد پاسخگوی میزان طلب او نباشد، می‌تواند برای ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه خود اقدام کند. البته برخی از دفاتر ثبت این کار را انجام نمی‌دهند و زن باید به محاکم قضایی مراجعه کند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

پرداخت اقساط برای رفع ممنوع الخروجی

براساس رویه‌ی اداری، زمانی که حکم اعسار مرد از پرداخت مهریه صادر می‌شود و او تمامی پیش پرداخت و مقداری از اقساط را پرداخت می‌کند، می‌تواند برای ممنوع الخروج بودن خود اقدام کند. اما همانطور که پیش‌تر اشاره کرد، اقساطی شدن مهریه برای رفع ممنوع الخروج بودن به‌تنهایی کافی نیست و مرد باید مقداری از اقساط را پرداخت کند. در عین حال هیچ قسط معوقه‌ای هم نداشته باشد تا بتواند برای ممنوع الخروج بودن خود اقدام کند. در مواردی ممکن است زن بخشی از مهریه‌ی خود را از طریق محاکم قضایی مطالبه کرده باشد و بخش دیگری از آن را از طریق اداره‌ی اجرای ثبت درخواست کند. در چنین مواردی، زن باید برای آن قسمت از مهریه که از طریق اداره‌ی ثبت پیگیری شده است، تقاضای تقسیط مهریه‌ی مستقل را به دادگاه ارائه دهد. در مواردی هم زن می‌تواند از طریق اداره‌ی ثبت برای ممنوع الخروج کردن همسر بابت مهریه اقدام کند. برای این کار به وکیل خبره نیاز است. زیرا به تمامی رویه‌ی اداری آشنایی دارد و با سرعت بیشتری می‌تواند برای مطالبه مهریه اقدام کند.

ممنوع الخروج کردن همسر توسط مرد

زن فقط برای طلب مهریه‌ی خود می‌تواند مرد را ممنوع الخروج کند. اما مرد تا زمانی که یک زن از نظر قانونی و شرعی هنوز همسر اوست، می‌تواند همسر خود را ممنوع‌الخروج کند. این کار با مراجعه به اداره‌ی گذرنامه انجام می‌شود. گاهی مردان در پاسخ به ممنوع الخروج بودن خود، ممکن است همسر خود را ممنوع الخروج کند. در این مورد زن فقط قادر به خروج از کشور نیست. اما می‌تواند هم‌چنان حق قانونی خود را که همان مهریه است، دنبال کند. در واقع وقتی مرد همسر خود را ممنوع الخروج می‌کند، هیچ تاثیری بر روی مهریه و طلب او ندارد. .

نتیجه گیری

اگر مرد به هر دلیلی (ناتوانی مالی یا لجاجت) از پرداخت مهریه همسر خودداری کند، زن می‌تواند به اداره‌ی ثبت اسناد مراجعه و اموال او را شناسایی کند و با ارزیابی آن‌ها، به میزان طلب خود، برای توقیف اموال همسر اقدام کند. اگر میزان مهریه زن از اموال مرد بیشتر باشد و یا زن نتواند اموال مرد را شناسایی کند، می‌تواند از طریق اداره‌ی ثبت و یا محاکم قضایی، مرد را ممنوع الخروح کند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد