• 1398/12/06
  • بدون نظر

نقش وکیل در تسهیل انحصار وراثت


نقش وکیل در تسهیل انحصار وراثت

انحصار وراثت خود یک پروسه طولانی است که نیاز به وقت و البته آشنایی با مراحل قانونی آن دارد. برای تسهیل در کارهای انحصار وراثت انتخاب یک وکیل مجرب، می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف‌تان یاری رساند. در واقع برای آنکه کاری به‌درستی انجام گیرد باید برای انجام، از متخصص آن کار مشاوره و یا کمک گرفت. رسیدگی به کارهای قانونی نیز به طبع، مستلزم این امر است که یک وکیل و یا مشاور حقوقی زبده، شما را در این امر راهنمایی کند.

و اما در مورد انحصار وراثت بسیاری از مخاطبان علت ضرورت حضور وکیل را جویا می‌شوند. به ‌عنوان‌ مثال سؤال‌هایی از قبیل موارد زیر به‌کرات پرسیده می‌شود:

1-آیا در مراحل اولیه انحصار وراثت نیاز به وکیل است؟

2-برای مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت، وکیل چه کمکی می‌تواند کند؟

3-آیا به‌جای وراث، وکیل می‌تواند پیگیر کارهای انحصار وراثت باشد؟

4-هر ورثه می‌تواند به‌ تنهایی یک وکیل برای انجام امور انحصار وراثت داشته باشد؟

تمامی این‌ها، سؤال‌های شما مخاطبان عزیز است که مجموعه حقوقی کال وکیل در نظر دارد در این مقاله اطلاعات و کمک‌های خود را با همکاری تیمی مجرب، از وکلای خبره در حوزه انحصار وراثت در اختیار شما مخاطبان عزیز قرار دهد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

انحصار وراثت چیست؟

در قانون مدنی، انحصار وراثت به معنای آن است که یک فرد پس از مرگ، ماترکی را برای بازماندگان خود باقی می‌گذارد که طبق قانون هر ورثه با در نظرگیری سهم مشخص‌شده خود، می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

افراد ناآشنا با کلمات حقوقی زمانی که با لغات جدید از جمله انحصار وراثت، ماترک و ورثه برخورد می‌کنند، اطلاعاتی در مورد آن‌ها ندارند. در این میان حضور یک وکیل و یا مشاور حقوقی در مورد مسئله حقوقی پیش‌آمده می‌تواند راهگشا باشد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.ماترک چیست؟

ماترک در مقوله انحصار وراثت به معنای تمام آن چیزهایی است که از فرد متوفی باقی می‌ماند که شامل دارایی‌ها و یا بدهی‌های آن فرد می‌شود. علت حضور وکیل در تسهیل انحصار وراثت

1-انحصار وراثت و ماترک مثبت و منفی

در اصلاح قانونی ماترک مثبت و منفی وجود دارد. ماترک مثبت به‌تمامی دارایی‌ها و اموال فرد متوفی اعم از وجه نقد، خانه، ویلا، ماشین و... می‌گویند که برای وراث برجای می‌ماند. اما منظور از ماترک منفی تمامی دیونی است که باید قبل از تقسیم ماترک تماماً توسط وراث از طریق دارایی‌های متوفی، پرداخت گردد.

پس از فوت متوفی، تمامی دارایی‌ها و بدهی‌ها وی به وراث تعلق پیدا خواهد کرد. اما برخی از افراد از این امر آگاهی ندارند که دیون فرد متوفی نیز به ‌عنوان ارثیه تلقی می‌شود. در واقع دادگاه، وراث را ملزم می‌دارد که قبل از تعیین میزان دارایی فرد متوفی برای تقسیم سهم‌الارث، ابتدا ورثه تمامی دیون فرد متوفی را پرداخت کنند. سپس آن چه از دارایی‌های وی باقی میماند، بین وراث با توجه به سهم قانونی آنان تقسیم خواهد شد.

الزام حضور یک وکیل در این میان کاملاً مشهود است. چرا که یک وکیل می‌تواند با اطلاعات و علم حقوقی خود تمامی تنش‌های احتمالی را سامان دهد.

2-مشاغل پرحاشیه

ممکن است یکی از ورثه شغل پرحاشیه‌ای داشته باشد که حضور در راهروهای دادگاه برای منصب وی مناسب نباشد. در این صورت با سپردن کارهای خود به یک وکیل خبره، از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

3-کثرت وراث

اگر تعداد ورثه زیاد باشد، برای رسیدگی به امور انحصار وراثت و البته تحویل مدارک و دریافت گواهی انحصار وراثت نیاز نیست که تمامی ورثه در دادگاه و جلسات حضورداشته باشند. بلکه می‌توان با دادن وکالت به یک وکیل زبده در مورد مسائل انحصار وراثت کار را به‌راحتی انجام داد.

4-ورثه و اختلافات خانوادگی

در برخی موارد ممکن است که ورثه با یکدیگر مشکل داشته باشند. در این صورت حضور شخصی آنان در جلسات خانوادگی و دیدار در دادگاه ممکن است سبب بروز تنش و ناآرامی در جو خانوادگی شود. برای جلوگیری از این امر می‌توان از یک وکیل کمک گرفت.

5-وصول مطالبات

اگر از فرد متوفی دیونی برجای‌مانده باشد، شخص مطالبه گر می‌تواند درخواست گواهی انحصار وراثت داشته باشد. این‌یکی از مواردی است که افراد عادی کمتر از آن خبردارند و گاه برخی از اشخاص با فوت فرد مذکور از طلب خود دست می‌کشند. در صورتی‌ که حق قانونی وی است تا با درخواست گواهی انحصار وراثت درصدد دریافت طلب و حق خود باشد. در این صورت وجود وکیل و یا یک مشاور حقوقی می‌تواند شما را در احقاق حق‌تان یاری نماید.

6-انجام کارهای مربوط به صدور گواهی انحصار وراثت

اولین مرحله برای انجام کارهای مربوط به صدور گواهی انحصار وراثت، تهیه مدارک و مستندات لازم جهت ارائه و تائید گزارش انحصار وراثت از سوی دادگاه است.

مدارک لازم عبارت‌اند از:

1-گواهی فوت فرد متوفی و مطابقت کپی برابر اصل

2-درج مهر باطل(قرمزرنگ) بر شناسنامه فرد متوفی(مطابقت اصل شناسنامه و کپی آن)

3-اصل شناسنامه، کارت ملی و کپی شناسنامه تمامی ورثه(مطابقت اصل و کپی شناسنامه)

4-تهیه فهرستی از ماترک مثبت و منفی فرد متوفی

5-تهیه فهرستی از نام ورثه و یا اشخاصی که فرد متوفی به آنان دیونی داشته است.

6-شهادت 2 نفر از آشنایان برای تائید نام ورثه و لیست ماترک برجای‌مانده از فرد متوفی

7-تحویل مدارک به دادگاه شورای حل اختلاف محل سکونت فرد متوفی

8-آگهی در روزنامه کثیرالانتشار(هزینه‌بر عهده وراث است).

7-زمان مربوط به انحصار وراثت

عموماً اگر کار انحصار وراثت بر عهده فردی به‌غیراز یک وکیل باشد، مدت‌زمان انجام این امر به علت ناآشنا بودن به قوانین و اقدامات مربوطه، افزایش می‌یابد. در صورتی‌ که اگر این فعل توسط یک وکیل انجام گیرد در اسرع وقت و با کم‌ترین اختلال در کارها انجام خواهد شد.

8-ماترک پنهان

گاهی ممکن است فرد متوفی اموال و یا دیونی داشته باشد که از وراث پنهان مانده است. در این صورت وکیل با آشنایی به روند کار می‌تواند ماترک پنهان را آشکار کند. همچنین وکیل می‌تواند از گره‌های احتمالی در قدم‌های بعدی برای دریافت گواهی انحصار وراثت جلوگیری نماید.

9-مشخص نمودن سهم‌الارث

در برخی از خانواده‌ها بنا به دلایلی ممکن است بر سر میزان سهم‌الارث همواره مشاجره‌هایی پیش آید. در این صورت وکیل می‌تواند راهگشا باشد و با تعیین میزان قانونی سهم هر فرد از ماترک، به این امر خاتمه دهد.

1-پدر و مادر یک‌ششم

2-همسر یک‌هشتم

3-باقی‌مانده به ترتیب و نسبت دوبه‌یک بین فرزند پسر و دختر تقسیم می‌شود.

10-فروش ماترک پس از تقسیم ارثیه

یکی از موارد رایج برای فروش اموال، استعلام آنان و شناسایی اموال موروثی است. به ‌عنوان ‌مثال اگر شما مخاطب عزیز درصدد هستید تا اموال به ارث رسیده خود را معامله کنید، مطمعنا ابتدا طرف قرارداد شما جست‌وجو خواهد نمود که آنان دارای گواهی انحصار وراثت باشند. چرا که در صورت فقدان آن، معامله از نظر قانونی فسخ می‌شود.

وکیل در این میان می‌تواند کارگشا باشد و با تسریع در انجام امور مربوط به انحصار وراثت و ضمیمه نمودن سند آن در پرونده فروش اموال، بستری توأم با آرامش را برای معاملات شما فراهم آورد.

11-وجود وصیت‌نامه

یکی از موارد رایج برای فروش اموال، استعلام آنان و شناسایی اموال موروثی است. به ‌عنوان ‌مثال اگر شما مخاطب عزیز درصدد هستید تا اموال به ارث رسیده خود را معامله کنید، مطمعنا ابتدا طرف قرارداد شما جست‌وجو خواهد نمود که آنان دارای گواهی انحصار وراثت باشند. چرا که در صورت فقدان آن، معامله از نظر قانونی فسخ می‌شود.

وکیل در این میان می‌تواند کارگشا باشد و با تسریع در انجام امور مربوط به انحصار وراثت و ضمیمه نمودن سند آن در پرونده فروش اموال، بستری توأم با آرامش را برای معاملات شما فراهم آورد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد