• 1398/12/06
  • بدون نظر

نقش وکیل در کاهش جرایم اینترنتی


نقش وکیل در کاهش جرایم اینترنتی

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی به خصوص اینترنت و ورود مردم به شبکه های اجتماعی نوعی دیگر از ارتباط بین افراد شکل گرفت.

با توجه به اینکه افراد زیادی در این فضا فعالیت می کنند واضح است که اتفاقاتی در این فضا رخ می دهد که نیاز به بررسی و دادرسی دارد. به همین خاطر در تمام کشورهای دنیا برای این فضاها و ارتباطات قوانینی وضع شده است تا به بررسی این امر بپردازد.

در این گونه جرایم نیز همانند سایر جرایم وکلایی وجود دارند که می توانند به افراد در این زمینه کمک کنند. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. تا به امروز نگاه به وکلا نگاهی درمانی بوده است به این صورت که فرد بعد از ارتکاب جرم به سراغ وکیل می رود. به همین دلیل کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری نشستی تحت عنوان " نقش وکیل دادگستری در پیشگیری از جرم و آسیب ‌های اجتماعی" برگزار کرده است که این خود نشان از اهمیت این موضوع است.

در سال های اخیر پدیده ی رایانه جرایم نوینی را تولید کرده است که بر شیوه ارتکاب جرایم سنتی هم تاثیر گذاشته است همچنین ناکامی نظام عدالت جنایی در توقف جرایم رایانه ای از یک طرف و هزینه های گزاف مقابله با این گونه جرایم ضرورت پیشگیری از این جرایم را توجیح می کند.

در واقع دو نوع پیشگیری برای عدم ارتکاب جرم وجود دارد :

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

پیشگیری کیفری :

این پیشگیری با استفاده از ابزارهای کیفری انجام شده و این کار توسط عبرت آموزی و ارعاب به وسیله جریمه های مالی و زندان انجام می شود. در واقع این نوع پیشگیری مربوط به وضع مجازاتی است که حالت بازدارندگی را ایجاد می کند و مجرم را از ازتکاب به جرم می ترساند.

این نوع پیشگیری به توجه به عامل بازدارنده خود به کافی نمی تواند این مهم را انجام داده و نیاز به نوع دیگری از پیشگیری با نام پیشگیری فرهنگی دارد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

پیشگیری فرهنگی

این نوع از پیشگیری به بررسی ریشه های به وجود آورنده جرم پرداخته و سعی در شناخت عوامل دخیل در رخداد این نوع جرایم می کند. در واقع این پیشگیری با کاهش یا از بین بردن عواملی که سبب به وجود آمدن جرایم می شوند و نیز نشان دادن چهره زشت این عوامل به افراد سعی در کاهش جرایم اینترنتی را دارد. پیشگیری فرهنگی خود به دو دسته تقسیم می شود:

پیشگیری اجتماعی

این نوع از پیشگیری مهمترین و تاثیرگذارترین نوع است که در آن به بررسی خلا های درونی افراد پرداخته و با توجه به امکانات آموزشی همچون مدارس و محیط های آموزشی عمومی سعی در برطرف کردن این خلا را دارد. اهمیت این مسئله زمانی روشن می شود که طیف وسیعی از مجرمان اینترنتی افراد کم سن و نوجوانانی هستند که دارای بهره هوشی بالایی هستند و در صورت عدم تربیت درست نیروی جوان و باهوش به دلیل مشکلات روانی مجبور به پرداخت خسارت و حتی رفتن به زندان می شود.

پیشگیری محیطی

در این نوع از پیشگیری تمرکز بر روی محیط است به این صورت که با بالا بردن هزینه ارتکاب جرم و نیز کاهش نتیجه گیری از ارتکاب جرم، جاذبه انجام جرم را کاهش دهیم. به عنوان مثال برای انجام برخی جرایم اینترنتی نیاز به وسایل خاصی است که می توان با کنترل خرید و فروش این محصولات از ارتکاب جرم کاهش داد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این گونه نظارت و کنترل به زندگی شخصی افراد صدمه ای وارد نیاورد و نیز محیط جامعه دچار لطمه نشود و دسترسی به مکان های عمومی محدود نشود.

این پیشگیری خود بر چند نوع است :

پیشگیری مراقبتی-نظارتی بر فضای مجازی

در این پیشگیری همانند محیط های عادی نیاز به نظارت و مراقبت دارد تا بتوان از ارتکاب جرم جلوگیری کرد که خود نظارت بر دو نوع نظارت فیزیکی و نظارت الکترونیکی می باشد.

نظارت فیزیکی با نصب دوربین در کافی نت ها و نیز چینش مانیتور ها به صورتی که در معرض دید باشد صورت می گیرد. نظارت الکترونیکی نیز شامل به کارگیری روش ها ودستگاه های خاص به منظور نظارت بر کاربر به کار برده می شود البته ذکر این نکته الزامیست که این نظارت باید به صورت آشکار انجام شود تا قدرت بازدارندگی داشته باشد در غیر این صورت برای جمع آوری ادله علیه متهم است.

از دیگر موارد مراقبتی که در بیشتر کشور های جهان در حال استفاده است می توان به قابلیت فیلترینگ اشاره کرد. در این مورد برخی از خدمات و شبکه ها از دسترس کاربر خارج شده یا دسترسی به آن محدود می شود. البته باید توجه کرد که دسترسی آزاد به مکان های عمومی محدود نشود همچنین نباید منجر به فیلترینگ کامل یک شبکه اجتماعی شود. زیرا مبحث فیلترینگ تا حدودی مطابق با سلیقه ی کمیته فیلترینگ می باشد.

همچنین استفاده از پراکسی به منظور عبور ترافیک کاربر از یک نقطه و کنترل آن اشاره کرد که قابلیت مخفی کردن آدرس IP را از هکر دارد و می تواند از بسیاری از حملات به شبکه جلوگیری کند.

پیش گیری از تکرار ارتکاب جرم

در جرایم اینترنتی به دلیل گم نامی مجرمان و وجود قربانیان به سنین کم تکرار جرم بیشتر است.

استفاده از ناشناس کننده هویت VPN باعث مخفی شدن هویت کاربر می شود از این رو هکر یا شخص مجرم نمی تواند به هدف خاصی حمله و یا افراد موجود در شبکه همچون کودکان و زنان را شناسایی کند به همین دلیل تکرار جرم بر علیه یک شخص بسیار کاهش می یابد.

مورد دیگر استفاده از ویروس کش ها می باشد زیرا با پیشرفت ویروس ها و کرم ها قابلیت خود تکثیری به آن ها افزوده شده است که باعث می شود از سیستم شما سیستم دیگری را آلوده کرده و در این بین شما به عنوان حمله کننده شناخته شوید.

همچنین باید قوانین مربوط به تکرار جرم سخت گیرانه تر از ارتکاب جرم برای اولین باشد تا قدرت بازدارنگی لازم برای مجرم را داشته باشد.

پیگیری وکیل در جرایم اینترنتی

با توجه به موارد ذکر شده می توان به نقش وکیل در کاهش جرایم اینترنتی اشاره کرد که نقش پیشگیرنده را خواهد داشت. در واقع وکلا در چند حوزه می توانند ورود پیدا کنند و امر پیشگیری را انجام دهند.

تشکل های مردمی :

همچنین می توان از ابزار ها و رسانه های جمعی استفاده کرد و برنامه هایی برای آشنایی مردم با انواع قوانین اینترنتی و شرایط استفاده از آن را ساخت.

مشاور :

وکلا همچنین می توانند برنامه هایی در قالب جلسات مشاوره ای برای فرد یا افراد مختلف رزرو کرده و قوانین مختلف را به آن ها آموزش دهند. این جلسات می تواند در قالب جلسات مدرسه ای نیز تشکیل شود زیرا اکثر افرادی که در زمینه اینترنتی مرتکب جرم می شوند نوجوانان و جوانان هستند. همچنین بسیاری از این افراد آگاهی کاملی در مورد قوانین مربوط به این حوزه نداشته و به همین خاطر به راحتی مرتکب جرم می شوند که این خود ضرورت حضور وکلا در این مکان ها را گوشزد می کند.

وکلا همچنین می توانند با استفاده از فضای مجازی در قالب شبکه های مجازی زمینه مشاوره و اطلاع رسانی را انجام دهند.

همچنین خانواده هایی که دارای وکیل خانوادگی هستند می توانند از او بخواهند که آموزش های لازم در این زمینه را به افراد خانواده یاد دهد. البته ذکر این نکته لازم است که وکلا باید در مبحث علوم اینترنتی دارای تخصص باشند تا هم بتوانند مشاوره و راهنمایی درست را ارائه دهند و نیز بتوانند از موکل خود به درستی حمایت کنند در غیر اینصورت لازم است که با متخصصین این حوزه ارتباط برقرار کنند و از افراد مورد اعتماد در این حوزه راهنمایی بخواهند.

تشکیل شورای پیشگیری از جرایم اینترنتی :

می توان با تشکیل یک شورای محلی متشکل از تعدادی وکیل، جامعه شناس، روانشناس، متخصص علوم اینترنتی و نیروهای اجرایی همچون دولت و دستگاه های قضایی را تشکیل داد. وظیفه این شورا بررسی قوانین موجود و شرایط جامعه و نیز فرهنگ سازی در زمینه فضای اینترنتی و پیشگیری از جرایم از طریق برگزاری سمینار های آشنایی و پیشگیری از جرایم اینترنتی برای افراد و خانواده ها اشاره کرد. از دیگر اقدامات این شورا می توان به آگاهی رسانی از طریق روزنامه ها، اعلامیه ها، کتابچه های آموزشی و ... اشاره کرد.

به دلیل گستردگی موضوع نقش وکیل در کاهش جرایم اینترنتی و همچنین حوزه های مختلفی که می توان فعالیت داشت مجال صحبت در همه ی جنبه ها وجود ندارد . توصیه می کنیم اگر در این مورد نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید به ما در گروه وکلا و مشاورین کال وکیل ( call vakil ) مراجعه نمایید.

خلاصه

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اینترنت و تغییر نوع ارتباط افراد جرایمی به صورت عمدی یا سهوی ممکن است رخ دهد. از همین رو نیاز است افرادی مانند وکلا که با قانون آشنایی دارند سایر افراد را راهنمایی کرده و از طریق فعالیت های اجتماعی باعث جلوگیری از پیشگیری از رخ دادن جرایم در این محیط شوند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.


اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد