• 1398/12/04
  • بدون نظر

بلاک چین چیست؟


بلاکچین چیست؟

بلاکچین نامی است که حتی شنیدن آن برای اکثریت مخاطبان سؤال برانگیز و پیچیده خواهد بود. اگر چه این پیچیدگی ذات بلاکچین است، اما قطعاً فهمیدن، به کار بردن و گفت و شنود درباره آن، تا حدود مشخصی عجیب و غیرقابل اجرا نخواهد بود. به همین دلیل است که ما در این مقاله سعی داریم، این مفهوم پیچیده را در ساده‌ترین شکل ممکن برای شما بیان کنیم. همچنین ما در این مقاله علاوه بر تعریف بلاکچین و بیت کوین، به مزیت‌های این فناوری، معایب آن، کاربردها و از همه مهم‌تر به چگونگی کاربری آن در علم حقوق خواهیم پرداخت.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

بلاکچین به زبان ساده

بلاکچین را می‌توان نوعی شبکه اینترنتی نوین تعریف کرد. در این شبکه اینترنتی نوین، داده‌های گوناگونی طبقه بندی و نگهداری می‌شوند. شاید فکر کنید که چرا به فناوری بلاکچین صفت نوین را چسبانده‌ایم، در حالی که تعریف ارائه شده از آن تفاوت چندانی با سیستم اینترنت معمولی ندارد. لازم است در پاسخ به این سؤال بدانید که داده‌های قابل ثبت در شبکه‌های اینترنت معمولی، قابل دسترسی و ردیابی هستند. یعنی هکرها و افراد و سازمان‌های خاصی می‌توانند بر چنین سیستمی نفوذ کنند و بر آن نظارت و تسلط داشته باشند. اما بلاکچین امکان نفوذ و تسلط را از هر فرد یا سازمان و نهادی سلب خواهد کرد. انواع تبادلات مالی، علمی و حقوقی از طریق فناوری بلاکچین قابل اجرا و قابل پیگیری هستند. بیت کوین در این مسیر، یکی از مهم‌ترین فناوری‌های مرتبط با بلاکچین است که در ادامه تعریف ساده و قابل فهمی از آن نیز ارائه خواهیم داد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

تعریف بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین در واقع به مثابه پایگاهی است برای مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات. این پایگاه در راستای نگهداری و ایمن سازی تراکنش‌های دیجیتالی، فعالیت می‌کند. به زبان ساده‌تر، بیت کوین مثل اسکناس، سکه و طلا، نوعی پول قابل ارزش است. به گذشته فکر کنید. در قدیم برای خرید و فروش و تجارت از کالاها و حتی خوراکی‌های ارزشمند مثل ابریشم، گوشت، تخم مرغ، گاو و ... استفاده می‌شد. این نوع تجارت را چه در سطوح کوچک و چه در سطوح وسع‌تر، مبادله کالا به کالا می‌نامیدند. پس از گذشت چندین سال، برای سهولت در امور تجارت و خرید و فروش، از فلزات گرانبها مثل طلا و نقره و مس به عنوان پول استفاده شد. بعدها همین فلزات را به صورت سکه ساختند و تراشیدند و از آن برای امور مربوط به کسب و کار و تجارت استفاده کردند.

مدت‌ها بعد، پول‌های طلا و نقره، جایشان را به اسکناس‌های کاغذی دادند که میان مردم و بازاریان ارزش‌هایی معین و قراردادی برای آن اسکناس‌ها وجود داشت. پس از آن نیز چک و سفته، و در نهایت فیش‌های واریزی اینترنتی جایگزین شدند. برای آن که بیت کوین را راحت‌تر بفهمید. این فناوری نوین را در ادامه همین روند، برای خود تعریف کنید.

کاربردهای بلاکچین در زندگی امروز

در این بخش از مقاله، می‌خواهیم درباره کاربردهای بلاکچین در زندگی و جهان امروز سخن بگوییم. مهم‌ترین کاربردهای این فناوری به شرح زیر است:

1-تضمین کیفیت و تأمین کالا

برای آن که یک محصول روانه بازار بشود، مراحل مختلف و مسیری طولانی را خواهد پیمود. نظارت بر این مراحل از تهیه مواد اولیه تا فراوری و انتقال محصول به بازار، کاری بس دقیق، مهم و دشوار است. فناوری بلاکچین این قابلیت را داراست تا مانند یک مدیر متخصص ناظر بر تک تک این مراحل بوده و کیفیت و تأمین هر گونه کالای خوراکی و مصرفی را تضمین نماید. تضمین کیفیت کالا توسط فناوری بلاکچین به این صورت است که سیستم دقیق آن می‌تواند به سرعت نقص موجود در زنجیره فراوری کالا را شناسایی کرده و گزارش نماید.

2-امور مربوط به حسابداری

انجام امور حسابداری از طریق فناوری بلاکچین بسیار دقیق و بدون اشکال خواهد بود. یعنی خروجی یک پروسه حسابداری که از طریق بلاکچین انجام شده باشد، قطعاً بدون دستکاری، بدون خطای انسانی و کاملاً قابل اعتماد و اتکا خواهد بود.

3-انتخابات

بلاکچین تنها برای تراکنش‌های مالی و امور حقوقی کاربرد نخواهد داشت. بلکه با سیستم نوین خود می‌تواند حتی در مسیر رأی گیری‌های سیاسی و اجتماعی نیز، با هر گونه تقلب، دخالت و نفوذی مقابله کند. چه این تقلب از سوی دولت و احزاب باشد و چه از سوی رأی دهندگان، فناوری بلاکچین مانع هر دو گروه متقلب در مسیر برگزاری یک انتخابات سالم، خواهد بود.

4-بورس اوراق بها دار

از آن جا که فناوری بلاکچین توانست ناجی بورس اوراق بهادار شکست خورده‌ای در استرالیا بشود، ایده استفاده از این فناوری در بورس نیز مطرح شد. این ایده همچنان در حال پیگیری و آزمایش است. اما در مثال ذکر شده، توانمندی خود را به طور کامل به اثبات رسانده است.

5-معملات بین المللی و جهانی

سیستم سوییفیت به عنوان یک واسطه و با هدف سهولت در انجام امور پرداخت‌ها و معملات بین المللی، شکل گرفت. اما سیستم سوییفیت سیستمی کند، پر هزینه و دردسر ساز عنوان شد و ناکارامدی خود را تا حدود زیادی به اثبات رساند. در این سیستم بانک‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم و یکپارچه نقل و انتقالات مالی و پولی را به ثمر برسانند. درحالی که از طریق فناوری بلاکچین، این پروسه کاملن ممکن خواهد شد. یعنی بدون هیچ واسطه‌ای بانک‌ها در سرتاسر دنیا می‌توانند جابجایی ارز داشته باشند.

6-بیمه

برای بیمه کردن هر مال، ملک و شخصی نیاز به واسطه و مراجعه به نمایندگی‌های دفاتر بیمه به وجود دارد. همچنین برای دریافت خسارت نیز، پروسه‌ها، تخلفات، تقلب‌ها و حق و نا حق‌های زیادی ممکن است رخ دهد. از همه مهم‌تر این که هزینه ثبت بیمه به شکل سنتی، بسیار زیاد بوده و امکان استفاده از آن برای همه اقشار جامعه وجود نخواهد داشت. فناوری بلاکچین قادر است بدون نیاز به صرف هزینه و زمان بسیار، در هر شرایطی برای هر شخص، ملک یا مالی، ثبت بیمه انجام داد و در صورت نیاز، خسارت را بدون طی مراحل خسته کننده و درد سر ساز، دریافت نمود. از دیگر کاربردهای بلاکچین در زندگی و جهان امروز، می‌توان به تأمین انرژی، ثبت املاک، راه اندازی سیستم‌های نظرسنجی، امور آموزشی، ژورنالیسم، پزشکی، ثبت اسناد، سرمایه گذاری و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

مزایا و معایب فناوری بلاکچین

بلاکچین مزایای بسیار زیاد و متنوعی برای امور مختلف دارد. در این بخش از مقاله، به شرح مهم‌ترین مزایای آن خواهیم پرداخت. این مزایا به شرح زیر است:
1-با ثبات بودن
2-قابل اطمینان بودن
3-توضیع شدگی
4-غیرقابل نفوذ بودن
5-شفافیت
6-سرعت
7-عدم محدودیت
8-غیر متمرکز بودن
9-عمومی بودن
10-قابلیت استفاده از قدرت‌های محاسباتی بالا
11-جلوگیری از فساد، تقلب و نابرابری
12-امکان انجام امور به صورت ناشناس
13-قابلیت استفاده از نام مستعار در انجام تراکنش‌ها

این سیزده مورد تنها بخش کشف شده‌ای از تمامی مزایا و ویژگی‌های بلاکچین هستند. قطعاً این فناوری مزایا، ویژگی‌ها و کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. همچین بلاکچین دارای معایب و محدودیت‌هایی نیز می‌باشد. این محدودیت‌ها و معایب به شرح زیر هستند:
1-عدم سهولت در اصلاح اطلاعات
2-راندمان پایین
3-حجم بیش از حد برای ذخیره سازی
4-وابستگی سیستم به کلیدهای خصوصی: یعنی از دست دادن کلید خصوصی در این سیستم به معنای از دست رفتن همه چیز است.
5-امکان حمله 51 درصدی: این حمله تنها راه ممکن برای هک احتمالی سیستم بلاکچین است.

بلاکچین و علم حقوق

فناوری بلاکچین در علم حقوق نیز تحولاتی را به وجود آورده است. این تحولات در هفت عنوان مهم قابل بررسی هستند.

1-قراردادهای هوشمند
انتقال پروسه قراردادهای سنتی به قراردادهای هوشمند توسط فناوری بلاکچین بسیار به صرفه خواهد بود. از مزایای این فناوری برای انعقاد قراردادهای هوشمند می‌توان به اعتبار، امنیت و توسعه هر چه بیشتر کسب و کارها اشاره کرد. همچنین استفاده از این فناوری در امور انعقاد قراردادها به حذف واسطه و صرفه جویی در وقت و هزینه نیز منجر خواهد شد.

2-مالکیت معنوی
حضانت از مالکیت معنوی یعنی درنظر داشتن حقوق مؤلفین، خالقین، ایده پردازان و مخترعان. امروزه حقوق این افراد به دلایل گوناگونی در سراسر جهان زیر پا گذاشته می‌شود. یعنی بدون مجوز و پرداخت هزینه از ایده‌ها، دستاوردها و اختراعات آنها بهره برداری انجام می‌گیرد. بلاکچین با فناوری و سیستم خاص خود قادر است تمامی این موارد را ردیابی و پیگیری و گزارش نماید.

3-قوانین هوشمند
قوانین هوشمند به صورت ایمن و خودکار قابل اجرا هستند. یعنی از طریق فناوری بلاکچین، دیگر به هیچ وجه شاهد سو استفاده از بندهای قانونی و اعمال منفعت طلبانه آن‌ها در موارد گوناگون نخواهیم بود.

4-حقوق مالکیت
از طریق فناوری بلاکچین می‌توان امیدوار بود که بدون جعل‌ها و خطاهای مرسوم در تهیه و صدور اسناد مالکیت، پرونده‌های کاغذی، مدارک حسابداری و ... از بستری امن و غیرمتمرکز استفاده شود.

5-حفظ اسناد، مدارک و پرونده‌ها
ساخت یک کتابخانه یا گاوصندوق دیجیتال و تدوین یک شناسنامه کامل از تمامی مدارک و شواهد به صورت الکترونیکی، می‌تواند در امور مربوط به محکمه‌های قضایی و دادگاه‌ها بسیار کمک کننده باشد. بلاکچین، نیاز به شاهد زنده و امکان جعل اسناد و شهادت‌های دروغین در محضر دادگاه را به حداقل، کاهش خواهد داد.

6-معاملات مالی
ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین که در ابتدای مقاله به آن پرداختیم، امکانات بسیاری را برای معاملات مالی در بستر بلاکچین در اختیار شرکت‌ها، مؤسسات و دولت‌ها قرار می‌دهند. حقوقدانان و وکلایی که زمینه مباحث حقوق مدرن فعالیت دارند، از طریق این فناوری می‌توانند حوزه فعالیت خود را به شکلی نامحدود گسترش داده و پیشرفت نمایند.

7-بلاکچین به مثابه دفتر اسناد رسمی
تمام اموری که در دفترخانه‌های اسناد رسمی انجام می‌شود اعم از انواع قراردادها و معاملات، با استفاده از فناوری بلاکچین به ساده‌ترین شکل ممکن و با صرف کمترین میزان از هزینه و زمان انجام می‌گیرد. همچین حفظ و نگهداری از این پرونده‌ها و سایر اسناد حقوقی نیز، در زیرمجموعه قابلیت‌های بلاکچین قرار دارد.

فرجام این که: بلاکچین به عنوان یک فناوری نوین و کاربردی، هنوز آن طور که باید در زندگی روزمره و در میان مردم و جامعه کشف نشده است. البته بسیاری از دولت‌ها استفاده از این فناوری در امور خاصی را ممنوع اعلام کرده‌اند. اما این فناوری در علم حقوق تا حدود زیادی شناخته شده و قابل اجراست. خدمات حقوقی مربوط به بلاکچین در دسته بندی حقوق مدرن قرار گرفته و فعالان و متقاضیان خاص خود را دارد. خدمات حقوقی بلاکچین و ارزهای رمز پایه، خدمات حقوقی کلان داده‌ها، حریم خصوصی و اینترنت اشیا، خدمات میزبانی و رایانش ابری و سایر مواردی از این دست، همه مواردی هستند که شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این خدمات، با مجموعه حقوقی (Call Vakil) کال وکیل در تماس باشید.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد