• 1398/11/02
  • بدون نظر

چک بدون تاریخ


برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

مردم برای پرداخت آسان وجه در امور معاملاتی خود و یا در مواردی برای تعهد پرداخت از چک استفاده می نمایند. مطابق ماده 310 قانون تجارت، چک سندی تجاری است که به موجب صدور آن، صادر کننده متعهد می شود مبلغ درج شده بر روی آن را به صاحب چک بپردازد. چک ها دارای قوانین خاص خود می باشند که بر حسب شرایط ممکن است به واسطه هدف استفاده و یا عدم رعایت برخی نکات قوانین متفاوتی شامل حال برخی چک ها شود. ( مثلا طی برخی شرایط ممکن است چک جنبه کیفری خود را از دست بدهد یا حتی ممکن است گاهی به کل اعتبار تجاری چک از بین برود. ) یکی از شرایطی که برای بعضی چک ها پیش می آید، قید نشدن تاریخ چک می باشد. اما سوالی که پیش می آید این است که اگر تاریخ چک در آن قید نشده باشد چه اتفاقی برای چک می افتد؟ آیا مشمول قوانین جدیدی می شود یا حق و حقوقی از آن ساقط می شود؟ برای وصول چنین چک هایی باید چکار کرد؟ در این مطلب می خواهیم در مورد چک بدون تاریخ و نحوع وصول آن صحبت کنیم.

چک بدون تاریخ

وقتی از تاریخ چک صحبت می کنیم دقیقا روز و ماه و سال صدور چک را در نظر داریم و چنانچه یکی از موارد تاریخ قید نشود، چک بدون تاریخ محسوب می شود. ( مثلا برخی افراد بنا به عادت، فقط ماه و روز ذکر می کنند و نامی از سال برده نمی شود، در این صورت چک صادر شده، بدون تاریخ می باشد. )

در مورد چک بدون تاریخ، بنا بر تفاسیر متفاوت از قوانین، نظرات متفاوتی نیز وجود دارد، برخی اعتقاد دارند تاریخ چک از موارد مهم قید شده در چک می باشد که قانون تاکید داشته باید حتما روی چک درج گردد و چکی در آن تاریخ نوشته نشده باشد دیگر رسما چک محسوب نمی شود. استناد این افراد به ماده 311 قانون تجارت می باشد، مطابق این قانون باید محل و تاریخ صدور چک و همچنین امضاء صادر کننده در آن درج شده باشد و نیز پرداخت آن نباید وعده دار باشد.

البته باید دانست با اینکه قانون آنطور که در مورد برات و سفته بدون تاریخ عنوان نموده است که از زمره اسناد تجاری لازم الاجرا خارج می شوند، در مورد چک بدون تاریخ چنین چیزی صراحتا بیان نکرده است، برهمین اساس برخی دیگر اعتقاد دارند که چک بدون تاریخ مانند یک سند عادی است که فقط نشان می دهد که صادر کننده چک، مبلغی را به صاحب چک بدهکار می باشد و دیگر این چک، جزء اسناد تجاری محسوب نمی شود و همچنین لازم الاجرا نیز نمی باشد و صادر کننده در صورت عدم پرداخت وجه مورد تعقیبات کیفری قرار نمی گیرد.

عده ی نیز بر این باورند که چکی که بدون تاریخ است حتی یک سند عادی هم نمی باشد و نمی تواند ثابت کند که صادر کننده وجه نوشته شده بر روی چک را به صاحب چک بدهکار است. به اعتقاد آنان، در سندی که ثابت می کند شخصی مبلغی را به شخص دیگر بدهکار است باید صراحتا این مطلب قید شده باشد. اما در مورد چک اینطور نیست و فقط صادر کننده از بانک محال علیه تقاضا کرده که مبلغی را به صاحب چک بپردازد و این نمی تواند ثابت کند که صادر کننده چک، آن مبلغ را به صاحب چک بدهکار است، چه بسا ممکن است این مبلغ را به صاحب چک قرض یا به عنوان هدیه داده باشد.

اما در بین این نظراتی که در مورد چک بدون تاریخ و جود دارد رایج ترین آنها این گونه بیان نموده است که قانون به وضوح در مورد شرایط اساسی چک اشاره ای ننموده است. به همین خاطر تنها شروط اساسی چک اهلیت و همچنین مهر و امضاء صادر کننده چک می باشد و چکی که تاریخ ندارد دارای اعتبار می باشد و دارنده چک می تواند نسبت به مطالبه وجه آن اقدام نماید.

طبق برخی تفسیر ها اگرچه در قانون بیان شده است که چک بدون تاریخ را نمی توان سندی قانونی محسوب کرد، اما در جایی ذکر نشده است که حتما باید تاریخ چک در هنگام صدور چک قید شود، بلکه فقط خواسته شده که تاریخ روی چک درج شود (ماده 311 قانون تجارت ) و این بدین معنا نیست که تاریخ نمی تواند در زمانی دیگر روی چک قید شود. درواقع طبق این تفسیر باید تاریخ چک در آن نوشته شود اما ننوشتن آن موجب بی اعتبار شدن چک و همچنین خروج آن از زمره اسناد لازم الاجرا و تجاری نمی شود و چنانچه صادر کننده چک تاریخ آن را ننویسد بدین معنی است که صادر کننده چک این اختیار را به صاحب چک داده است که در زمانی که خود لازم می داند، تاریخ مربوط به آن را قید نماید. بدین ترتیب اگر اثبات شود که چک در زمان صدور بدون تاریخ بوده و بعدا تاریخ در آن درج شده است مشکلی در اعتبار چک به وجود نمی آورد. سوالی که در این مورد معمولا ذهن افراد را مشغول میکند این است که آیا وارد کردن تاریخ توسط صاحب چک پس از صدور آن، عملی غیر قانونی و جعل نمی باشد؟ در این مورد باید گفت با توجه به موارد گفته شده فرض بر این می شود که صادر کننده اختیار درج تاریخ را به صاحب چک داده است. به همین دلیل منع قانونی ندارد و جعل محسوب نمی شود.

البته باید یادآوری کرد صدرو چک بدون تاریخ هیچ صدمه ای به اعتبار حقوق چک نمی زند. در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است و صاحب چک بعدا تاریخ را وارده نموده است، چک جنبه حقوقی پیدا می کند و جنبه کیفری خود را از دست می دهد برای همین دیگر در دادگاه کیفری قابل پیگیری نمی باشد. ( مثل صدور چک موعد دار، که موجب بی اعتبار شدن این گونه چک ها نمی شود. تنها آن ها را از دادگاه کیفری محروم می کند و به دادگاه حقوقی ارجاع می دهد. )

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

نحوه وصول چک بدون تاریخ

همانطور که قبلا گفته شد چک بدون تاریخ از نظر اعتبار تفاوتی با یک چک معمولی ندارد و صاحب چک می تواند با درج تاریخ بر روی آن به بانک محال علیه مراجعه و نسبت به دریافت وجه اقدام نماید. همچنین در صورتی که اعتبار موجود در حساب صادر کننده چک کمتر از وجه مندرج در چک باشد صاحب چک می تواند از بانک تقاضا نماید اقدامات لازم جهت برگشت چک را انجام دهد و برای مطالبه پول خود به دادگاه مراجعه نماید یعنی تمام مراحل وصول چک بدون تاریخ پس از درج تاریخ توسط صاحب چک، دقیقا مانند چک های با تاریخ است تنها تفاوتی که دارد در زمان برگشت خوردن چک و تشکیل دادگاه می باشد که دادگاه کیفری برای اینگونه چک ها تشکیل نمی شود و باید به دادگاه حقوقی مراجعه شود.

هرچند در مورد تشکیل دادگاه کیفری چک های بدون تاریخ ، عده کمی اعتقاد دارند که چک بدون تاریخ در دسته چک های سفید امضاء قرار می گیرد و می توان چک های بلامحلی که بدون تاریخ صادر شده اند را نیز از طریق دادگاه کیفری پیگیری نمود. اما با این حال اکثرا اعتقاد بر این است که چک سفید امضا فقط به چک هایی گفته می شود که داری امضا باشند و سایر بند های موجود در چک خالی یا اصطلاحا سفید باشد در صورتی که در چک بدون تاریخ این طور نیست و تمام بند های چک پر شده و تنها تاریخ است که نوشته نشده است بنابر این نمی توان آن را در دسته چک های سفید امضا قرار داد و یا مشمول قوانین مربوط به آن شود.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

نتیجه گیری

در مورد قوانین چک بدون تاریخ تفاسیر متفاوتی وجود دارد اما از منظر عمده صاحب نظران چک بدون تاریخ از نظر اعتبار حقوقی تفاوتی با چک های تاریخ دار ندارد و صاحب چک، خود می تواند تاریخ چک را درج نماید. تنها تفاوت این است که چک بدون تاریخ وجه کیفری ندارد و در صورت برگشتی شدن باید از طریق دادگاه حقوقی اقدام نمود.

امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم . همانطور که می بینید قوانین مربوط به چک بسیار گسترده می باشد چنانچه در این مورد نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید به مشاورین و وکلای مجرب (Call Vakil) کال وکیل مراجعه نمایید.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد