• 1398/12/28
 • بدون نظر

ارز دیجیتالی و ضوابط آن


الزامات و ضوابط رمز ارزها

همانطور که می دانید رمز ارزها، یا همان ارزهای دیجیتال قوانین خاص خود را دارند و در دنیای دیجیتال امروزی که روز به روز پیوند بین دنیای واقعی و مجازی بیشتر می شود رمز ارز ها توانسته اند جایگاه خوبی برای خود ست و پا کنند. امروزه بسیاری از کشورها پذیرفته اند که باید ارزهای دیجیتالی را نیز در دنیای تجارت خود سهیم کنند و ماهیت ارزی این پدیده تقریبا نوظهور را قبول کنند. امروز در گروه کال وکیل ( callvakil ) ما قصد داریم در مورد الزامات و ضوابط رمز ارزها صحبت کنیم، چرا که در کشور ما نیز دنیای ارزهای دیجیتال از جایگاه قابل توجهی برخوردار است.

رمز ارزها در کشور های مختلف

رمز ارز دیگر یک واژه تخصصی نیست که فقط افراد خاصی آن را شنیده باشند. امروزه خیلی از تجارت ها به وسیله ی ارز های دیجیتال به راحتی قابل انجام است. برطبق گزارش مربوط به coinmap، 13150 فروشگاه و دستگاه خود پرداز در دنیا وجود دارد که رمز ارز قبول می کنند و این عدد هر روز رو به افزیش است. با اینکه گفته می شود وضعیت ارزهای دیجیتال در جهان به طور کلی رو به بهبود است اما باید گفت که در کشورهای متخلف جایگاه این ارز ها متفاوت است.


 • جمهوری چک :

  شهر پراگ در کشور جمهوری چک، به راحتی می توان دستگاه های خودپرداز رمز ارز را پیدا کنید. گفته می شود که شهر پراگ بیشترین مقدار پذیرش بیت کوین را دارد و اکثر شهروندان در این شهر اطلاعات بالایی در مورد ارزهای دیجیتال دارند. طبق بیانیه ای دولت چک در سال 2017 اعلام کرد که رمز ارزها هیچ گونه منافاتی با پول سنتی این کشور ندارد و همچنین در همین سال قوانینی را نیز بر ضد پولشویی رمز ارزها صادر نمود، طبق این قوانین باید صرافی های رمز ارزها، هویت مشتریان خود را فاش نمایند تا از اسامی غیر واقعی استفاده نشود.

 • آرژانتین :

  شهر بونس آیرس آرژانتین جزو سه شهر برتر دنیا در استفاده از رمز ارزها می باشد، در این شهر بیش از 140 کسب و کار رمز ارزی وجود دارد. همچنین بونس آیرس به عنوان پایتخت بیت کوین در آمریکای جنوبی شناخته می شود.

 • اسلوونی :

  پایتخت این کشور یعنی شهر لیوبلیانا، به شهر بیت کوین شهرت دارد. تنها در این شهر بیش از 500 فروشگاه و 20 مرکز خرید با بیت کوین کار می کنند. در کشور اسلوونی هیچ قانون خاصی در مورد استفاده از رمز ارزها ثبت نشده است، در سال 2017 دولت به شهروندان در مورد سرمایه گذاری و معاملات ارزها دیجیتال هشدار داد و اعلام نمود که هیچ حمایت قانونی در این خصوص وجود ندارد.

 • ایالت کالیفرنیا :

  شهر سانفرانسیسکو کالیفرنیا به عنوان الهه رمز ارز شناخته می شود. در این شهر تقریبا 120 مرکز خرید وجود دارد که رمز ارزها را در معاملات خود به کار می گیرند. در سانفرانسیسکو نظارت هایی بر رمز ارزها وجود دارد اما همچنان قانون خاصی در مورد این ارزها مشخص نشده است.

 • هلند :

  آمستردام هلند که جزو اولین شهرهای فعال در زمینه رمز ارزها می باشد، دارای سفارت بیت کوین است، که در این سفارت کارگاه های آموزشی در مورد رمز ارزها برگزار می شود. در شهر آمستردام 40 فروشگاه وجود دارد که بیت کوین را به عنوان وجه مورد معامله می پذیرند. دادگاه هلند در بیانیه ای بیت کوین را به عنوان یک دارایی قابل انتقال پذیرفته است و دولت هلند نیز اعلام کرده است که ارزهای دیجیتال مشکلی برای سیستم مالی کشور به وجود نمی آورند همچنین دولت از شرکت هایی که از رمز ارزها استفاده می کنند در خواست نموده است که برای ادامه فعالیت خود مراحل قانونی را طی نمایند.

 • جمهوری مالت :

  در مالت نیز به راحتی می توانید از ارزهای دیجیتال برای معاملات خود استفاده کنید. بزرگترین صرافی رمز ارز دنیا ( بایننس ) اعلام کرده است که قصد دارد دفتر اصلی خود را به مالت منتقل نماید.

 • سوئیس :

  استفاده از رمز ارز در سوئیس نسبت به سایر کشورهایی که تا کنون از آنها نام برده ایم محبوبیت چندانی ندارد با این حال در شهر زاگ، استارت آپ های خوبی در زمینه رمز ارزها و زنجیره بلوکی اتفاق افتاده است.

 • آلمان :

  در آلمان هرچند ارزهای دیجیتال به عنوان ارز قانونی پذیرفته نشده اند اما در سال 2013 ارزهای دیجیتال توسط وزارت امور مالی آلمان به عنوان پول خصوصی پذیرفته شدند. همچنین مطابق قوانین مالیات آلمان، چنانچه فردی رمز ارز های خود را بیش از یک سال نگهداری کند، این رمز ارزها معاف از مالیات خواهند بود.

 • ژاپن :

  طبق گزارش coinmap، توکیو بیشترین میزان کسب و کار رمز ارزی دنیا را دارد. در ژاپن تقریبا تمام افراد بیت کوین و آلتکوین را به عنوان ارزهای قانونی پذیرا می باشند. همچنین کشورهایی مثل بولیویا، مصر و عربستان صعودی استفاده از رمز ارز های دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

الزامات و ضوابط رمز ارزها در ایران

کار در حوزه ارز های دیجیتال در ایران نوپا است برای همین قوانین کمی در این مورد وجود دارد اما با توجه به اینکه استفاده از رمز ارزها و کسب و کارهای مربوط به آن یا حتی کلاه برداری های مربوطه کم کم در حال گسترش هستند، پیش بینی می شود قوانین و مقررات بیشتری در انتظار حوزه ارزهای دیجیتال باشد.

بیت کوین در ایران هنوز به صورت رسمی پذیرفته نشده است اما با این حال استفاده از آن جرم محسوب نمی شود و مجازاتی در مورد خرید و فروش ارزهای دیجیتال و یا نگهداری از آنها در قانون وجود ندارد، هرچند در صورت وقوع کلاهبرداری می توان تظیم شکایت نمود.

در مورد رمز ارزها، مجلس و بانک مرکزی هنوز به توافق خاصی نرسیده اند. در 31 تیرماه سال 1398 رئیس کمیسیون مجلس اعلام کرد که مجلس موافقت خود را برای به رسمیت شناختن بیت کوین اعلام نموده است، اما بانک مرکزی که پیش از این در نهم دی ماه سال 1396 استفاده از رمز ارز ها را در بانک ها، صرافی ها و سایر مراکز مالی تحت نظر بانک مرکزی را ممنوع اعلام کرده بود، طی اطلاعیه هایی بارها مخالفت خود را در به کار گیری این ارزها اعلام نمود. اما بعد از آن ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، اعلام نمود این اطلاعیه از سوای شورای عالی مبارزه با پولشویی می باشد و سیاست نهایی بانک مرکزی در راستای ارزها دیجیتالی نمی باشد و حتی صحبت هایی در مورد تولید رمز ارز ملی نیز به گوش می رسد که مجری این کار بانک مرکزی است و این رمز ارزها که قابلیت استخراج ندارند، تنها در کشور ایران می توان آن را تبادل نمود.

علاوه بر رمز ارزهای جهانی یا به اصطلاح جهان روا، از دو نوع رمز ارز دیگر نیز می توان نام برد: رمز ارز منطقه ای و توکن.

 • رمز ارز منطقه ای :

  : این رمز ازر به پشتوانه یک دارایی مورد توافق چند کشور قرار می گیرد . برای بهتر شدن تبادلات تجاری بین کشورهایی که توافق نموده اند استفاده می شود. انتشار رمز ارز منطقه ای تنها در انحصار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد که در بانک مرکزی، بانک های مجاز و صرافی های واجد شرایط قابل تبادل می باشد. این رمز ارز ها قابلیت استخراج نداشته و می تواند به عنوان ابزار پرداخت در کشور مورد استفاده قرار گیرد.
 • توکن :

  طبق تعریف ارئه شده توسط بانک مرکزی، توکن یک موجودیت دیجیتال است که یک ارز واقعی یا مجازی را نمایندگی می کند. توکن ها در دو نوع با پشتوانه و بدون پشتوانه هستند.

توکن های بدون پشتوانه در بورس کالا و اوراق بهادار قابل تبادل هستند اما استفاده از آنها به عنوان ابزار پرداخت ممنوع می باشد. توکن های دارای پشتوانه به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • - توکن های با پشتوانه ریال
 • - توکن های با پشتوانه طلا و سایر فلزات گران بها
 • - توکن با پشتوانه ارز
 • - توکن با پشتوانه سایر دارایی ها

توکن هایی که با پشتوانه ریال هستند تنها در کنترل توسط بانک مرکزی می باشند و تنها در بانک مرکزی و سایر بانک های تعیین شده توسط بانک مرکزی قابل تبادل هستند، این توکن ها قابلیت استخراج ندارند اما می توان از آنها به عنوان ابزار پرداخت استفاده نمود.

توکن های با پشتوانه طلا و سایر فلزات گران بها و همچنین توکن های با پشتوانه ارز، در بانک مرکزی و صرافی های واحد شرایط، قابل تبادل می باشد و البته نه می توان آن ها را استخراج نمود، نه می توان از آن به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور استفاده نمود. انتشار توکن با پشتوانه سایر دارایی ها تابع قوانین بورس جمهوری اسلامی ایران است.

صرافی ها وکیف پول ها

طبق مقررات جدید، صرافی ها پس از احراز شرایط تعیین شده و با کسب مجوز از بانک مرکزی مجاز به ارائه خدمات صرافی رمز ارزی شوند، البته از سوی بانک مرکزی هیچ گونه تضمینی در مورد اصالت رمز ارزها و همچنین ثبات قیمت آن ها وجود ندارد و ریسک تمام این معاملات با خود فرد می باشد. در راستای مبارزه با پولشویی، صرافی ها برای ارائه رمز ارز به مشتریان، میبایست اطلاعات هویتی مشتریان و اسناد مربوط به منشا منابع مالی یا رمز ارزها را احراز نمایند و اطلاعات مربوطه را در اختیار بانک مرکزی قرار دهند. همچنین مسئولیت کیف پول های رمز ارزی به عهده خود شخص می باشد و بانک مرکزی هیچ کیف پول رمز ارزی را تضمین نمی کند و استفاده از این کیف پول ها تنها برای ذخیره یا انتقال رمز ارزها مجاز می باشد و خرید و فروش به وسیله آنها در کشور ممنوع می باشد.

استخراج رمز ارزها از سال 1397 در ایران مشروط به کسب مجوز از وزارت صنعت و معدن، قانونی است. در غیر این صورت غیر مجاز می باشد. توصیه ما این است که با توجه به اینکه قوانین مربوط به رمز ارزها در حال تکامل می باشد، توصیه می شود چنانچه قصد فعالیت در حوزه رمز ارز را دارید هر روز در مورد اخبار و قوانین مربوط به این حوزه کسب اطلاعات کنید و گوش به زنگ باشید.

خلاصه

با توجه به اینکه حوزه رمز ارز نوپا می باشد هنوز نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز قوانین صریح و جامعی در مورد آن وجود ندارد. تنها می توان گفت که در ایران استخراج مرز ارز با کسب مجوز بلامانع است. اما برای استفاده آن در تجارت محدودیت هایی وجود دارد .

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد