• 1398/12/24
  • بدون نظر

میزان نفقه برای زن شاغل چقدر است؟


امروزه با تغییر شیوه‌های زندگی و دگرگونی‌های متداول در نوع نگرش افراد چه زن و چه مرد، سبب شده است تا برخی بر این باور باشند که قانون، ممکن است نوع و نحوه پرداخت نفقه به زنان را تغییر داده باشد. گاه همین تغییر در شیوه نگرش سبب می‌شود که مردان در پرداخت نفقه به زنان شاغل کوتاهی کنند و یا نفقه‌ای برای آنان در نظر نگیرند. در این صورت لازم است که زنان شاغل از حقوق خود در قانون مدنی مربوط به نحوه پرداخت نفقه مطلع باشند.

میزان نفقه برای زن شاغل چقدر است؟

نحوه و میزان پرداخت نفقه به زنان خانه‌دار و یا زنان شاغل، سؤالی بوده که پس از مدرنیته شدن دنیای امروز و حضور زنان در عرصه‌های مهم کاری بسیار متداول است. نمونه‌ای از پرسش‌های شما مخاطبان عزیز در باب پرداخت نفقه زنان به‌خصوص نفقه زنان شاغل شامل موارد زیر است:

1-آیا زنان شاغل نفقه دریافت می‌کنند؟
2-میزان نفقه‌ای که به زنان شاغل تعلق می‌گیرد چه مقدار است؟
3-زنانی که خود هم شاغل بوده و هم از تمکن مالی برخوردار هستند آیا باید نفقه دریافت کنند؟
4-نحوه پرداخت نفقه به زنان شاغل به چه گونه است؟
5-آیا حد و مرزی برای میزان پرداخت نفقه به زنان شاغل نسبت به زنان خانه‌دار وجود دارد؟

مجموعه حقوقی کال وکیل در تلاش است تا با همکاری گروهی از وکلای مجرب در حیطه پرداخت نفقه به زنان شاغل شما مخاطبان عزیز را کمک و همراهی نماید. در کارهای حقوقی همواره برای افراد عادی، اصطلاحات و لغات قانونی وجود دارد که کمتر فردی با آن آشنا است. به همین منظور ابتدا برخی از این لغات و ماده‌های قانونی در مورد هرکدام از گزینه‌های مربوطه را به شما توضیح خواهیم داد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

نفقه چیست؟

زمانی که عقد دائم بین زن و مرد جاری می‌شود و زندگی زناشویی بین آنان آغاز می‌شود، بر عهده مرد است که تمامی نیازهای زن را اعم از خوراک، پوشاک، نیازهای بهداشتی_درمانی، تائید تأمین امنیت عرفی و شرعی و تمامی مواردی از این قبیل را مهیا نماید. در قانون مدنی زمانی که مرد، همسری اختیار می‌کند، موظف است تمامی نیازهای وی را برطرف نماید

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

نفقه برای عقد موقت

در عقد موقت(صیغه) پرداخت نفقه به زن واجب نیست، مگر آنکه در هنگام جاری شدن خطبه صیغه، جزء شروط مابین زوجین باشد. در این صورت زوج موظف است که تمامی نیازهای زوجه را همانند عقد دائم برطرف نماید.

میزان نفقه برای زن با تمکن مالی

برخی بر این باورند که اگر زن خود به ‌واسطه زندگی در خانه پدر از تمکن مالی برخوردار باشد، درنتیجه زوج از پرداخت نفقه مصون است. در صورتی ‌که اگر زن، خود از تمکن مالی برخوردار باشد، باز هم مرد موظف است تا نفقه‌ای در خورشان خور شأن و نیازهای همیشگی در سطح زندگی گذشته وی در خانه پدری، به او پرداخت کند. حتی اگر زن در خانه پدری کلفت خدمتکارداشته، در صورتی ‌که در زندگی زناشویی احساس نیاز شود، مرد موظف است تا برای وی کلفتی خدمتکاری اختیار کند. این مورد نیز جزء نفقه برای زنان محسوب می‌شود.

نفقه زن شاغل

برای قانون هیچ تفاوتی وجود ندارد که زن شاغل باشد و یا خانه‌دار، در هر دو صورت باید به وی به‌شرط تمکین نفقه‌ای درخور شأن زن، تعلق گیرد. برای واضح‌تر شدن موضوع، بیان می‌داریم که در نتیجه اگر زن، شاغل باشد تمام درآمد حاصله از شغل مربوطه برای خود اوست. همچنین مرد موظف بوده تا نفقه زوجه را نیز تمام و کمال پرداخت کند.

تفاوت میان نفقه زن خانه‌دار با زن شاغل

در قانون مدنی هیچ ماده و یا تبصره‌ای در باب این موضوع که زن خانه‌دار نفقه‌ای متفاوت از یک زن شاغل دریافت می‌کند وجود ندارد. بلکه تنها تفاوت برای پرداخت نفقه ممکن است جایگاه اجتماعی و نیازهای متفاوت در دو گروه ذکرشده باشد.

پرداخت نفقه از طریق مرد

در هنگام پرداخت نفقه، قانون برای مرد هیچ‌گاه تبعیضی نسبت به مرد فقیر و یا مرد ثروتمند قائل نمی‌شود. بلکه در هر دو صورت نفقه باید تمام و کمال به زن پرداخت شود. پس در صورتی‌ که مرد از تمکن مالی برخوردار نباشد، باز هم پرداخت نفقه زن به‌عنوان یکی از وظایف قانونی وی محسوب می‌شود.

پرداخت نفقه در دوران بیماری‌های صعب‌العلاج

در قانون پرداخت نفقه برای نیازهای بهداشتی و درمانی زن معطوف به نیازهای روزانه و بیماری‌هایی با روال عادی است. اگر زن به بیماری‌های صعب‌العلاج که مخارج بالایی را در بر خواهد داشت دچار شود، قانون مرد را موظف به پرداخت نفقه در این مورد نخواهد کرد.

گاه ممکن است زن در طول دوران زندگی به علت فقر مرد از دریافت نفقه امتناع کند. در این صورت اگر مرد در دوران ثروتمندی خود نفقه‌ای در شان شأن زن پرداخت نکند، زن با مراجعه به دادگاه و تنظیم درخواست، می‌تواند هم نفقه زمان حال خود و هم با احتساب روزهای گذشته نفقه‌های مربوط به زمان گذشته خود را از زوج مطالبه نماید.

پرداخت نفقه به زن شاغل با تمکن مالی

گاه سؤال بسیاری از مردها این است که اگر زن شاغل باشد و هم از تمکن مالی در خانه پدری برخوردار باشد آیا بازهم به وی نفقه تعلق می‌گیرد؟ نکته مهم این است که پرداخت نفقه در هر شرایطی جزء وظایف قانونی مرد، در زندگی زناشویی نسبت به زوجه تلقی می‌شود. پس تخطی از آن جرم برای زوج محسوب می‌شود.

پرداخت نفقه تا چه زمانی انجام می‌گیرد

برطرف نمودن نیازهای مکتوب مذکوردر باب پرداخت نفقه معطوف به مدت‌زمان مشخصی نیست. بلکه زوج موظف است تا زمانی که زوجه در قید حیات است و عقد میان آن دو برقرار مانده باشد و تمکین نیز از ناحیه زوجه صورت پذیردنفقه را به‌ صورت کامل حتی با توجه به شاغل بودن زن و به‌گونه‌ای که درخور درخورشأن زوجه باشد، پرداخت کند. این نکته دقیقاً عکس پرداخت نفقه برای فرزندان است. پدر تا زمانی موظف است نفقه فرزندان را پرداخت نماید که آن‌ها تمکن مالی پیدا کنند. در صورتی ‌که فرزندان، خود بتوانند کسب ‌و کار و درآمدی داشته باشند پدر از پرداخت نفقه به فرزندان مصون می‌شود.

پرداخت نفقه به زنان، پس از طلاق

پرداخت نفقه به زن از سوی مرد تنها تا زمانی جزء وظایف قانونی وی به شمار می‌رود که طلاق نگرفته باشند. در این صورت مرد از پرداخت نفقه به زن مصون می‌شود. اما اگر پس از طلاق مشخص شود که زوجه باردار است، در نتیجه مرد تا زمان تولد فرزند(9ماه) موظف است که نفقه زن را به‌صورت کامل پرداخت نماید. همچنین در صورت طلاق اگر از نوع رجعی باشد نیز زوج در مدت عده موظف به پرداخت نفقه زوجه میباشد.

رجوع زن به دادگاه به علت عدم پرداخت نفقه

گاه سؤال بسیاری از مردها این است که اگر زن شاغل باشد و هم از تمکن مالی در خانه پدری برخوردار باشد آیا بازهم به وی نفقه تعلق می‌گیرد؟ نکته مهم این است که پرداخت نفقه در هر شرایطی جزء وظایف قانونی مرد، در زندگی زناشویی نسبت به زوجه تلقی می‌شود. پس تخطی از آن جرم برای زوج محسوب می‌شود.

شرط پرداخت نفقه به زنان

یکی از شروط مهمی که ممکن است زن را مشمول پرداخت نفقه نکند عدم تمکین از مرد است. در قانون عدم تمکین زن در قبال مرد بدان معنا است که اگر زن در خانه‌ای که مرد اختیار نموده زندگی نکند و وظایف محول شده بر وی را انجام ندهد در این صورت مرد می‌تواند از پرداخت نفقه به زن خودداری کند.به طور کلی تمکین به دو معناست یکی تمکین عام و دیگری تمکین خاص.تمکین عام شامل همه موارد و وظایف اخلاقیو عرفی بین زوجین را شامل میشود مثل حضور در منزل مشترک ،حسن اخلاق و ... اما تمکین خاص مربوط به روابط جنسی بین زوجین است .

در این حالت حالت عدم تمکین زوجه، ممکن است زن در خانه پدر و یا خانه‌ای جدا ساکن شود که در آن صورت اگر مرد ادعا کند که زن عدم تمکین نکرده و ناشزه محسوب میشود،شواهد نیز مبرهن باشد مرد مشمول مسؤلپرداخت نفقه نخواهد شد. در اصطلاح قانونی به چنین زنانی زن ناشزه می‌گویند. وظیفه پرداخت نفقه از دوش مردی که زن ناشزه داشته باشد، برداشته می‌شود.

نتیجه

در واقع ازدواج یک قرارداد است که بین مرد و زن بسته می‌شود. گاه این قرارداد ممکن است به علت‌های گوناگون با بن‌بست برخورد کند. در این صورت هم زوج و هم زوجه باید از حقوق قانونی خود مطلع باشند. بر اساس قانون ماده1107 قانون مدنینفقه عبارت است تمامی نیازها و حاجاتی که زن در طول دوران زندگی خود ممکن است داشته باشد که رفع تمامی آنان بر عهده زوج می‌باشد. تنها در عقد دائم زوج موظف است که نفقه به زن خانه‌دار و یاشاغل پرداخت نماید اما در عقد موقت(صیغه) این وظیفه بر عهده زوج نمی‌باشد.

مگر آنکه در هنگام عقد موقت شروط شرط پرداخت نفقه، بین زوج و زوجه پرداخت نفقه از طریق زوج قید گردد. در قانون مدنی پرداخت نفقه هیچ ‌گونه مبلغ مشخصی ندارد. بلکه باید مقادیر نفقه پرداختی از سمت زوج با توجه به شأن و جایگاه اجتماعی زوجه انجام گیرد. در جوامع مدنی و قانون مدنی، زمانی که مرد ازدواج می‌کند، برطرف نمودن نیازها و اداره زندگی در حیطه وظایف مرد تلقی می‌شود. با اتکا بر همین امر هیچ‌گونه عذری برای امتناع از پرداخت نفقه به‌جز شرط تمکین برای مرد در برابر قانون موجه نخواهد بود. تنها زمانی دادگاه برای تعیین مبلغ نفقه اقدام می‌کند که زوج از پرداخت نفقه امتناع نماید. در آن صورت دادگاه با در نظر گرفتن جایگاه اجتماعی و نوع زندگی زن در زمان مجردی، مبلغی را به‌ عنوان نفقه مشخص می‌دارد. زنان شاغل اگر چه درآمدی دارند اما طبق قانون تمامی آن درآمد برای خودشان است و می‌توانند درعین‌حال از زوج نفقه مربوطه را نیز دریافت نمایند. تمامی افراد باید از حقوق خود مطلع باشند. زیرا تنها در این صورت می‌توانند برای احقاق حق خود اقدام کنند. مجموعه حقوقی کال وکیل آمادگی خود را اعلام می‌دارد که از طریق مشاوره در این موضوع و از طریق همراهی وکلای خبره شما را یاری نماید.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد