• 1398/12/20
  • بدون نظر

نامزدی و مقررات مربوط به آن

نامزدی و مقررات مربوط به آن

نامزدی دورانی پس از تفاهمات اولیه زن و مرد است که به قصد شناخت بیشتر طرفین و خانواده هایشان می باشد و بسته به فرهنگ و رسم و رسومات خانواده ها ممکن است هر خانواده ای قوانین و مقررات مربوط به خود را داشته باشد.درواقع می شود گفت قوانین و مقررات مربوط به نامزدی را می توان به دودسته قوانین عرف خانواده ها و قوانین کشوری تقسیم نمود. اما در این مطلب ما می خواهیم در مورد نامزدی و مقررات مربوط به آن در قوانین کشوری صحبت کنیم.

نامزدی همانطور که از نام آن پیداست به معنای زدن نام می باشد یعنی نام زن به عنوان زوجه بر مرد و نام مرد نیز به عنوان زوج بر زن گذاشته می شود. دوران نامزدی علاوه بر اینکه زمان مناسبی برای شناخت نسبی طرفین است، می تواند زمینه ساز استقلال تدریجی دختر و پسر و همچنین ایجاد انس و همدلی بین آن ها شود. دوره نامزدی پس از خاستگاری است و به معنای اعلام آمادگی طرفین برای ازدواج با یک دیگر می باشد، در این دوران دختر و پسر از نظر شرعی به یک دیگر محرم نیستند مگر اینکه صیغه ی محرمیت بین آنها جاری شده باشد. همچنین به صرف نامزد بودن هیچ رابطه حقوقی بین طرفین به وجود نمی آید و از نظر قانون نیز بر طبق ماده 1035 قانون مدنی، نامزدی ایجاد زوجیت نمی کند حتی اگر قسمتی از مهریه مقرر شده نیز پرداخت شده باشد، هرچند مطابق قانون میزان مهریه پرداخت شده در صورت به هم خوردن قرار ازدواج، قابل استرداد می باشد. البته اگر صیغه عقد بین طرفین جاری شده باشد، تنها نیمی از مهریه قابل استرداد است. قانون در مورد خاستگاری و نحوه آن اظهار نظری نکرده و آن را به رسم و رسومات خانواده ها واگذار نموده است. تنها مسئله ای که در این مورد در قانون مطرح شده است، موانع نکاح می باشد. از نگاه قانون می توان از هر زنی که فاقد موانع نکاه باشد را خاستگاری نمود اما چنانچه هر کدام از شرایط موانع نکاح برقرار باشد خاستگاری و ازدواج حرام و نیز بر خلاف قوانین است .

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

موانع نکاح

: از نگاه قانون شرایط زیر موجب ممانعت از نکاح می شود.

- زنی که از او خاستگاری می شود شوهر داشته باشد.

- مرد چهار زن دائمی در عقد خود داشته باشد.

- زنی که در عده است.

- ازدواج با محارم ( چه نسبی باشد چه سببی و چه رضاعی )

- زن و مردی که سه بار متوالی یا نه بار غیر متوالی از یکدیگر طلاق گرفته باشند.

- ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان و یا ازدواج مرد مسلمان با زن غیر کتابیه.

- لعان

لعان : در صورتی رخ میدهد که مردی ادعا کند همسر وی مرتکب زنا شده و یا کودکی که همسرش به دنیا آورده است از وی نمی باشد. در این صورت هر دو نزد قاضی می روند و مرد سوگند می خورد که ادعای وی درست است و همسرش مرتکب زنا گشته و زن نیز سوگند می خورد که مرتکب چنین کاری نشده در این صورت آنها از یک دیگر طلاق می گیرند و تا ابد بر هم حرام می شوند.

- عقد در حال احرام

- ازدواج هم زمان با دو خواهر ( اگر مردی بخواهد با خواهر همسر خود ازدواج کند باید ابتدا همسر خود را طلاق دهد و بعد با خواهر وی ازدواج کند. )

در برخی از خانواده ها، قبل از انجام عقد رسمی و در دوره نامزدی،به منظور محرم بودن طرفین بین آنها صیغه محرمیت ( عقد موقت ) جاری می شود. در این شرایط باید توجه داشت در صورتی که قبل از پایان مدت عقد موقت، طرفین بخواهند عقد جاری برقرار کنند باید حتما زوج مابقی مدت مانده از عقد موقت را بذل نماید (بخشش کند )، در غیر این صورت عقد دائم باطل است و همچنان بین زوجین عقد موقت است که برقرار می باشد. از ماده 1035 تا 1040 قانون مدنی به مسائلنامزدی و قوانین مربوط به آن پرداخته شده است. مطابق با ماده 1035 قانون مدنی، تا زمانی که صیغه عقد جاری نشده است هیچ یک از طرفین مجبور به وصلت نیست و می تواند هر زمانی که بخواهد بدون هیچ عذر موجهی از ادامه رابطه صرف نظر کند. البته سو استفاده از این بند قانون، از نظر اخلاقی درست نمی باشد اما قانون با تنظیم این بند در نظر دارد از تشکیل خانواده های متزلزل جلو گیری نماید چون هرچند به هم زدن نامزدی ممکن است بدون عواقب نباشد اما قطعا عواقب سوء آن از طلاق کمتر خواهد بود.

در مورد خسارات معنوی وارده، مطابق با اصل 171 قانون اساسی،نامزد خسارت دیده می تواند حق و حقوق معنوی خود را مطالبه نماید و در صورت اثبات خسارت، تعیین میزان و نوع پرداخت این حق به عهده قاضی می باشد. هرچند طبق تجربه، اثبات این نوع خسارت کاری نسبتا دشوار است. همچنین زن از زمانی که عقد جاری می شود مالک مهریه می باشد و اگر عقد جاری نشده و در زمان نامزدی مهریه ای دریافت نموده است پس از بر هم خوردن وصلت در صورت مطالبه باید آن را بازگرداند.

تا سال 1361 مطابق ماده 1036 قانون مدنی اگر یکی از طرفین نامزدی را به هم میزد در حالی که طرف مقابل یا خانواده یا نزدیکان وی با توجه به اینکه فکر می کردند ازدواج این دو نفر حتمی است مخارجی را متحمل می شدند، شخص باید تمام خسارات وارده را پرداخت می کرد. اما از هشتم دی ماه سال 61 این قانون حذف شد.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

استرداد هدایای نامزدی

ابتدا باید گفت هدایا به دو دسته تقسیم می شوند

- وسایل مصرف یا فاسد شدنی مثل گل و شیرینی و عطر و...

- وسایل ماندگار و قابل نگهداری مثل جواهرات و امثالهم

دسته اول یعنی وسایل مصرف شدنی قابل استرداد نیستند. اما دسته دوم یعنی وسایل ماندگار، مطابق ماده 1037 قانون مدنی در صورت بر هم خوردن نامزدی، قابل مطالبه اند و باید یا خود آن وسایل باز گردانده شوند یا معادل قیمت آن ها وجه نقد پرداخت شود مگر اینکه هدایا بدون تقصیر طرف هدیه گیرنده، ازبین رفته باشند ( مثلا به سرقت رفته باشد ) در این صورت قابل استرداد نمی باشند. همچنین هدایایی که در راستای نامزدی اهدا نشده باشند و به انگیزه دیگری تقدیم شده باشند نیز پس از به هم خوردن نامزدی قابل استرداد نیستند. البته لازم به ذکر است که هدایایی که پس از عقد رد و بدل می شوند قابل استرداد نیستند چون این هدایا پس از عقد هبه محسوب می شوند و نمی توان آن ها را پس گرفت. همچنین در صورتی که عقد صورت بگیرد و پس از آن اختلاف و عدم وصلت پیش بیاید، در این حالت هدایای مربوط به دوران نامزدی مشمول ماده 1037 نمی باشد و قابل استرداد نیست حتی اگر فاکتور آنها نیز موجود باشد و نشان دهد که مربوط به دوران قبل از عقد بوده است، زیرا این هدایا به هدف وصلت تقدیم شده است و با جاری شدن عقد وصلت نیز محقق گشته است

در زمان نامزدی در صورتی که یکی از طرفین قوت کند، مطابق ماده 1038، طرف مقابل هیچ گونه مسئولیتی در بازگرداندن هدایای متوفی به خانواده او ندارد. مطابق ماده 1040 قانون مدنی هر یک از طرفین این حق را دارد که از طرف مقابلش گواهی عدم ابتلا به امراض مسری مثل سل و... را درخواست کند. عکس های دوران نامزدی نیز جز هدایا محسوب می شوند و باید به صاحب عکس باز گردانیده شوند.همچنین نامه هایی که در این دوران رد و بدل شده است اخلاقا باید به نویسنده نامه، بازگردانیده شود اما چنانچه طرف مقابل بخواهد از آنها سوءاستفاده نماید می توان علیه وی شکایت کرد.

در دوران نامزدی هزینه های دیگری نیز مثل مهمانی و جشن های مختلف ممکن است صورت گرفته باشد که به صرف امتناع یکی از طرفین از ازدواج، نمیتوان تمام این هزینه ها را از وی گرفت. تنها خسارت هزینه های متعارف مثل هزینه لباس عروس و هزینه جشن نامزدی است که جز هزینه های طرفین محسوب می شود و قابل استرداد است.البته لازم به ذکر است که در صورتی که یکی از طرفین هزینه های نامتعارفی را برای جشن نامزدی متقبل شده باشد، و اگر طرف دیگر بخواهد نامزدی را به هم بزند مسئولیتی در قبال این هزینه های نامتعارف ندارد.

تا چه زمان پس از به هم خوردن نامزدی می توان در مورد مسائل مربوط به آن طرح دعوی نمود؟

در پاسخ باید گفت تا قبل از سال 1361 مطابق قانون تا مدت زمان خاصی پس از برهم خوردن نامزدی می شد نسبت به طرح دعاوی مربوط به نامزدی اقدام نمود و پس از سر رسید آن مدت معین، شکایتی پذیرفته نمی شد. اما از سال 1361 این ماده حدف شد و تا هر زمانی می توان نسبت به مسائل مربوط به نامزدی طرح دعوی نمود. امیدواریم مطالب گفته شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته شده باشد. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرح دعوی مربوط به مسائل نامزدی می توانید با مشاورین و وکلای مجرب (Call Vakil) کال وکیل تماس حاصل فرمایید.

خلاصه

برای نامزد شدن دو طرف نباید موانع نکاح وجود داشته باشد. در صورت جاری شدن صیغه موقت اگر تصمیم بر ثبت عقد دائم شد و همچنان عقد موقت مدت داشته باشد، زوجه باید مابقی مدت را بذل نماید. در صورت برهم خوردن نامزدی تنها هدایای ماندگار قابل استرداد هستند، به شرطی که بدون تقصیر هدیه گیرنده از بین نرفته باشند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد