• 1398/12/13
  • بدون نظر

مهریه عندالاستطاعه


مهریه عندالاستطاعه

بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی تمام قراردادهای خصوصی فی‌مابین افراد درصورتی‌که خلاف قانون نباشد از اعتبار برخوردار هستند. یکی از این قراردادها توافق زوجین بر سر مهریه است. ممکن است زوجین توافق کنند که مطالبه مهریه منوط به توانایی مالی مرد برای پرداخت باشد. این نوع توافق اصطلاحاً به مهریه عندالاستطاعه معروف است.

وصول این مهریه ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. چراکه مردان گاهی نسبت به مخفی نمودن یا انتقال دارایی‌شان اقدام می‌کنند. در این صورت است که زنان برای مطالبه مهریه عندالااستطاعه با اصطلاح دست آنان کوتاه و خرما بر نخیل مواجه می‌شوند. فارغ از مشکلات و چالش‌های مهریه عندالاستطاعه فواید و نکات مثبتی برای آن بیان‌شده است. همچنین مطالبه این نوع مهریه در شرایطی نیز ممکن خواهد بود. اما شرایط و مراجع وصول مهریه عندالاستطاعه چه خواهد بود؟ مهریه عندالاستطاعه به نفع زوج بوده یا زوجه؟ چالش‌ها و همچنین فواید این نوع مهریه چیست؟

در این سخن به بررسی مهریه عندالاستطاعه از تمامی زوایای مثبت و منفی پرداخته‌ایم. به‌علاوه سعی در آگاهی بخشی افراد برای وصول این نوع مهریه داشته‌ایم. پس جهت دریافت اطلاعات مفید و کاربردی در این خصوص مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود.

هر چیزی که مالیت داشته باشد می‌تواند به‌عنوان مهریه توافق گردد. اما مهریه را می‌توان به صورت مدت‌دار قرارداد. یعنی زوجین می‌توانند توافق کنند که تا پانزده سال اول زندگی، زوجه حق مطالبه مهریه را نداشته باشد. علاوه بر امکان مدت‌دار بودن مهریه امکان مشروط بودن آن نیز وجود دارد. مهریه مشروط که اصطلاحاً به عندالاستطاعه معروف است دارای شرطی صحیح بوده که خلاف مقتضای ذات عقد نیست. درواقع مهریه عندالاستطاعه این‌گونه است که زوجه برای مطالبه آن استطاعت مالی زوج را باید ثابت کند. شرط توانایی مالی مرد شرطی صحیح بوده که برای مهریه عندالاستطاعه در نظر گرفته‌شده است. به این منظور تعداد و میزان دقیق مهریه توافق شده در عقدنامه ذکرشده، اما زمان استحقاق زوجه برای دریافت آن به استطاعت مالی زوج برمی‌گردد.

حتی برای مهریه این امکان وجود دارد که بخشی از آن به‌صورت عندالمطالبه و بخشی دیگر به‌صورت عندالاستطاعه قید گردد. در مهریه عندالاستطاعه زن می‌بایست برای دریافت آن توانایی مالی مرد را جهت پرداخت ثابت کند. در اینجا مرد تکلیفی در اثبات عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه ندارد. در مهریه عندالاستطاعه این امتیاز برای مرد در نظر گرفته‌شده تا زن نتواند مهریه را هرزمانی به‌عنوان اهرم فشار استفاده نماید.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

فواید مهریه عندالاستطاعه

یکی از فواید مهریه عندالاستطاعه توافقی بودن آن است. یعنی زوجین تنها در صورت توافق عندالاستطاعه بودن مهریه را ضمن عقد ثبت می‌کنند. همچنین با انتخاب مهریه عندالاستطاعه پس از عقد نیز زوجین می‌توانند با توافق یکدیگر آن را به مهریه عندالمطالبه یا بالعکس تغییر دهند. یکی دیگر از فواید این مهریه ملاحظه شرایط مالی زوج است. بدین‌صورت زوجه با رعایت وضعیت اقتصادی زوج می‌تواند مهریه عندالاستطاعه را دریافت کند. چنانچه زوجه بتواند مالی غیر از مستثنیات دین به محکمه معرفی نماید مانعی برای دریافت این مهریه باقی نمی‌ماند.

با توجه به بعد مالی ، معنوی و حیثیتی ازدواج می‌توان از این امر به‌عنوان مهم‌ترین امر حقوقی در روابط افراد نام برد. به همین جهت مشاوره حقوقی در این خصوص قبل از ازدواج از طریق مشاوران و کارشناسان حقوقی مجموعه کال وکیل بهترین ایده خواهد بود. وکلا و مشاوران متخصص موسسه کال وکیل آماده خدمت‌رسانی در زمینه حقوقی به افراد هستند.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.
مطالبه و درخواست مهریه عندالاستطاعه

جهت مطالبه مهریه عندالاستطاعه زن باید اثبات نماید که همسرش توانایی پرداخت مهریه وی را دارد. به این منظور معرفی اموال مرد به محاکم توسط زن ضروری است. اما در این خصوص در نظر گرفتن مستثنیات دین نیز از اصول مهم این امر است. زیرا زن نمی‌تواند مستثنیات دین را به‌عنوان اموال مرد معرفی کند. به‌عنوان‌مثال منزلی که شوهر در آن سکونت دارد جز مستثنیات دین بوده و قابل توقیف نخواهد بود. چنانچه مرد اموالی غیر از مستثنیات دین داشته و از همسرش مخفی‌نموده باشد طبق قانون امکان استعلام از مراکز مربوطه وجود خواهد داشت. در این مورد می‌توان استعلام‌های لازم را از بانک مرکزی، اداره راهنمایی و رانندگی و سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به عمل آورد. در این مورد لازم به ذکر است که اتومبیل جز مستثنیات دین محسوب نشده و می‌توان آن را توقیف کرد. چنانچه زوج کارمند بوده توقیف یک چهارم یا یک‌سوم حقوق وی باوجود فرزند داشتن او، بلامانع است.

شرایط و مرجع وصول مهریه عندالاستطاعه

زن در صورتی می‌تواند مهریه عندالاستطاعه را مطالبه نماید که اموال و دارایی همسرش را به دادگاه یا اجرای ثبت معرفی کرده باشد. در این صورت زن می‌بایست دادخواستی را برای اثبات توانایی مالی همسرش به دادگاه خانواده تقدیم کند. سپس دادگاه از مراجع و سازمان‌های مربوط استعلام‌های لازم را دریافت می‌کند. این‌گونه میزان دارایی مرد تعیین می‌شود.

چنانچه زن بخواهد از طریق اجرای ثبت مهریه عندالاستطاعه خود را دریافت نماید می‌بایست به دفترخانه‌ای که عقد را ثبت کرده مراجعه نماید. پس از مراجعه به دفترخانه مذکور وی باید صدور اجراییه را از آن درخواست کند. سپس اجرائیه مربوطه صادر و به مرد ابلاغ می‌گردد. چنانچه مرد در مهلت مقرر مهریه را پرداخت نکند زن می‌تواند در اجرای ثبت‌اسناد پرونده تشکیل دهد. پس‌ازآن وی از طریق این پرونده استعلام‌های لازم را از ادارات و سازمان‌های مرتبط به عمل‌آورده تا اموال و دارایی مرد مشخص گردد.

دادخواست اعسار برای مهریه عندالاستطاعه

در مورد مهریه عندالاستطاعه دادخواست اعسار معنایی ندارد. عدم ثبت دادخواست اعسار برای مهریه عندالاستطاعه را می‌توان از فواید این نوع مهریه ذکر کرد. طبق ماده ۳ قانون محکومیت‌های مالی، در صورت عدم تمکن مالی زوج، زوجه نمی‌تواند حکم جلب وی را بگیرد. به همین منظور مهریه عندالاستطاعه نیز که وابسته به تمکن مالی مرد بوده از دادخواست جلب مستثنا می‌شود. درنتیجه به این طریق تعداد افرادی که جهت عدم پرداخت مهریه حبس می‌شوند کاهش می‌یابد. در صورت عدم توانایی مالی مرد، زوجه حق دریافت مطالبه مهریه را نخواهد داشت. به همین خاطر دادخواست اعسار از پرداخت مهریه عندالاستطاعه معنایی پیدا نمی‌کند.

آیا اعمال حق حبس در مهریه عندالاستطاعه ممکن است؟

یکی از طرق وصول و مطالبه مهریه عندالاستطاعه بر اساس قانون مدنی اعمال حق حبس زوجه است. این روش یکی از مهم‌ترین حقوقی است که برای زوجه باکره در نظر گرفته‌شده است. بر اساس قانون مدنی درصورتی‌که زوجه باکره بوده تا قبل از پرداخت تمام مهریه از طرف مرد یا ضامن وی، زوجه می‌تواند از تمکین عام و خاص امتناع نماید. امتناع از تمکین و تکالیف زناشویی زوجه باکره وی را از حق دریافت نفقه نیز محروم نمی‌کند. همچنین درصورت اعمال حق حبس از طرف زوجه، زوج امکان طرح دعوای الزام به تمکین نسبت به وی را نیز ندارد. پس با این شرایط قانون مدنی همچنان راهی فوق‌العاده را برای درخواست و دریافت مهریه عندالاستطاعه پیش‌بینی کرده است.

البته وصول مهریه عندالاستطاعه از این طریق نیز منوط به استطاعت مالی فرد است. در غیر این صورت زوجه نمی‌تواند از این روش استفاده نماید. چراکه معلوم نیست شوهر چه زمانی مستطیع شده و این با فلسفه ازدواج مغایرت پیدا می‌کند.

تقسیط مهریه عندالاستطاعه

شکی نیست که با درج مهریه عندالاستطاعه در عقد نکاح لازمه مطالبه مهریه از طرف زوجه اثبات توانایی مالی مرد است. چنانچه ثابت شود مرد توانایی پرداخت آن را ندارد زوجه نمی‌تواند مهریه را مطالبه نماید. بااین‌وجود ممکن است مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه عندالاستطاعه را نداشته اما بتواند به‌صورت اقساطی آن را به زن بپردازد. یکی از وجوه اثبات این موضوع شاغل بودن مرد و داشتن درآمد است. به همین دلیل در صورت اثبات زن بر پرداخت اقساطی آن توسط مرد این مورد می‌تواند قابل‌پذیرش باشد. زیرا ممکن است مرد هیچ‌گاه تمکن مالی برای پرداخت یکجای این مهریه را نداشته باشد. درنتیجه این می‌تواند موجب غرر و ضرر زن نیز گردد.

بنابراین اعتقاد به این‌که لزوماً باید تمکن مالی مرد برای پرداخت به‌صورت یکجا ثابت شود غیرمنطقی خواهد بود. همچنین این می‌تواند با اجرای حقوق زنان مغایرت داشته باشد. در زمان طلاق نیز اثبات استطاعت مالی مرد در پرداخت اقساطی مهریه عندالاستطاعه از طرف زن مانعی در پذیرش این موضوع نخواهد بود. با این تفاسیر تقسیط مهریه عندالاستطاعه بلامانع بوده و می‌تواند مجری حقوق طرفین نیز باشد.

مدارک لازم برای مطالبه مهریه عندالاستطاعه

● سند ازدواج یا رونوشت آن

● کارت ملی و شناسنامه

● مدارک اثبات دارایی و اموال مرد

● وکالت‌نامه وکیل در شرایطی که پرونده توسط وکیل انجام می‌شود

مهریه عندالاستطاعه به نفع زوج یا زوجه؟

در مهریه عندالاستطاعه بسیاری از مردان برای جلوگیری از دسترسی همسرانشان به اموال آن‌ها نسبت به مخفی نمودن یا انتقال آن اقدام می‌کنند. به همین جهت زنان در معرفی اموال همسر خود برای دریافت مهریه دچار مشکل می‌شوند. پس مهریه عندالاستطاعه ممکن است موجب تضییع حقوق زنان شود. زیرا احتمال اینکه هیچ‌گاه مرد مستطیع نشده یا توانمندی خود را مخفی کند وجود دارد. جهت کاهش مردان ناتوان از پرداخت مهریه و محکوم‌به حبس مهریه عندالاستطاعه در دست اجرا قرار گرفت. اما مشاهده می‌گردد که این امر با احقاق حقوق زنان که از اصول مهم قانون مدنی بوده مغایرت دارد. از منظری دیگر با توجه به مهریه‌های سنگین دوره‌های اخیر مهریه کارآیی ابتدایی خود را که هدیه‌ای از طرف مرد به زن بوده را ازدست‌داده است.

به همین منظور شرط ضمن عقد عندالاستطاعه بودن آن به‌عنوان خط ترمزی بر این مهریه‌های سنگین قرار داده شد. البته که عندالاستطاعه بودن مهریه به‌صورت توافقی اعمال می‌شود و در صورت عدم رضایت زوجه این امر امکان‌پذیر نیست. به علاوه میزان مهریه در دوره‌های کنونی به‌عنوان اهرمی جهت گروکشی در روابط بوده که از مفهوم واقعی خود خارج‌شده است. این میزان مهریه‌های اخیر آن‌قدر زیاد بوده که مردان توانایی پرداخت آن را نداشته و اکثراً به زندان محکوم می‌شده‌اند. خانواده‌ای نیز که مرد آن در زندان به سر برد دچار هرج‌ومرج و تزلزل خواهد شد. با این توضیحات مشاهده می‌گردد که مهریه عندالاستطاعه از منظری به نفع مردان و به ضرر زنان خواهد بود. همچنین از طرفی نیز می‌تواند برای تحکیم بنیان خانواده نیز مؤثر بوده و زنان نیز در این امر کمتر دچار زیان گردند.

مهریه عندالاستطاعه یا عندالمطالبه؟

مهریه عندالمطالبه به زن این حق را می‌دهد که در صورت عدم پرداخت از طرف مرد وی بتواند حکم حبس و همین‌طور ممنوع‌الخروجی او را بگیرد. اما چنانچه مهریه به‌صورت عندالاستطاعه باشد تنها در صورت تمکن مالی مرد، زوجه این امکان را پیدا خواهد کرد. به همین دلیل در مواقعی ممکن است مرد به‌ظاهر استطاعت مالی برای پرداخت مهریه نداشته و قصد طلاق دادن زن را نیز داشته باشد. در این صورت چنانچه مرد با دلایل واهی یا از روی هوسرانی بخواهد همسرش را طلاق دهد علناً حقوق زن پایمال خواهد شد. زیرا هیچ‌گونه حق‌وحقوق مالی در این بین برای وی در نظر گرفته نمی‌شود. از دیگر اشکالات مهریه عندالاستطاعه لازم‌الاجرا نبودن آن است. زیرا دریافت این مهریه به شرطی تقریباً ناممکن منوط شده است. در شرایط جامعه امروز تحقق شرط استطاعت مالی مرد درواقع به رویایی بدل شده است

جوانی که تازه صاحب زندگی مشترک شده خیلی غریب به نظر می‌رسد که جز مستثنیات دین اموال دیگری اندوخته باشد. اما چنانچه مهریه به‌صورت عندالمطالبه بوده باشد زن برای احقاق حق خود نیاز به اثبات امری ندارد. از دیگر نکات منفی این مهریه مجهول بودن آن در قانون است. به همین خاطر در مواردی همچون فوت همسر یا طلاق، فروضی برای مهریه عندالاستطاعه پیش‌بینی‌نشده است. در این صورت این مهریه موجب به وجود آمدن تناقضاتی در اختلافات خواهد شد.

سخن پایانی

متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که مهریه‌های سنگین و نابخردانه موجب تزلزل بنیان خانواده و مشکل شدن امر ازدواج برای جوانان شده است. ناآگاهی در امر ازدواج و حقوق مالی زوجین بر روند طلاق در جامعه افزوده است. از طرفی در گیرودار مشکلات مابین طرفین یکی از اهرم‌های فشار که از طرف زنان اعمال می‌شود بحث مهریه بوده است. از این طریق به تعداد محکومین به حبس برای عدم پرداخت مهریه اضافه می‌گردد. در چنین مواقعی بیشترین آسیب متوجه زوجینی شده که مهریه‌های خارج از توان قرار داده‌اند. زیرا هم زنان در اثر ازهم‌پاشیدگی زندگی و هم مردان در اثر محکومیت کیفری متحمل ضرر شده‌اند. دراین‌بین آنچه می‌تواند مرهمی بر درد اجتماع باشد ارتقای سطح فرهنگی جوانان و خانواده‌ها است. مهریه‌ها باید به‌گونه‌ای قابل پرداخت تعیین شوند.

همچنین طرفین به حقوق یکدیگر احترام گذاشته و نخواهند دراین‌بین از طریقی گروکشی انجام دهند. مردان می‌بایست مهریه را دینی تصور کنند که باید به همسرانشان بپردازند. به همین دلیل مشروط کردن مهریه به شرطی مثل عندالاستطاعه بودن چاره و درمان کار نیست. بهترین روش فرهنگ‌سازی در این مورد خواهد بود. از طرفی معامله‌های صوری که بعضی مردان برای فرار از دین انجام می‌دهند برای زنان بسیار مشکل‌ساز می‌شود. زیرا زنان در این صورت درگیر دادگاه‌های کیفری برای اثبات این موضوع و محکومیت جزایی مردان خواهندشد. به همین خاطر اثبات توانایی مالی مردان جهت پرداخت مهریه عندالاستطاعه گاه به افسانه‌ای می‌ماند.

با توجه به مطالب فوق در مورد پیچیدگی وصول مهریه عندالاستطاعه پیشنهاد ما استفاده از وکلای متخصص در امر مهریه خواهد بود. بهتر است قبل از اقدام برای مطالبه مهریه عندالاستطاعه با وکلای امور خانواده مجموعه کال وکیل مشاوره داشته باشید. درصورتی‌که با وکلای پایه‌یک موسسه حقوقی کال وکیل مطالبه مهریه را پیگیری نمایید در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی نیز کرده‌اید.

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.اولین کسی باشید که به این مقاله امتیاز می دهید!

دیدگاه شما

CallVakillLogo

برای درخواست مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

برای حداکثر استفاده از جلسه مشاوره تلفنی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شما بهتر است قبل از تماس ، خلاصه ایی از موضوع پرونده یا سوال خود را برای ما ارسال نمایید

ثبت درخواست

لازم به ذکر است که این سایت در حال اخذ مجوزهای فوق میباشد

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوری های نوین همراز فیدار می باشد